Új év, új élet. Gyakran halljuk ezt a mondatot másoktól és fogalmazzuk meg magunkban is. Az év végi ünnepek ráadásul a legtöbb esetben gasztronómiai szempontból is kiemelkedőek voltak, így biztosan sokan kezdik 2017-et az edzőtermekben. De vajon mit jelent pontosan a számos új, gyakran azelőtt sosem hallott nevű mozgásforma? Hogyan hatnak az ízületeinkre? Milyen szempontok alapján érdemes választani, és milyen esetekben jobb elkerülni egy-egy sportot? Az
Ízületőr program szakértői segítenek eligazodni a különféle edzéstípusok labirintusában.
Mindent az újabb sportokról
Az aquaterápia a vízben végzett mozgások összefoglaló neve. Többféle verziója létezik, többek közt a sekély és mély vízben végzett aquafitness, a relaxációs aquaterápia, az Ai Chi és az aquawallgym. A vízben végzett mozgás során csökkenthető az ízületi terhelés, így például térdízületi kopás esetén kifejezetten javasolt a mélyebb vízben végzett edzés. Az aquaterápia túlsúly esetén is hatékony mozgásforma, segítségével az ízületek terhelése nélkül lehet erősíteni az izmokat és növelni az állóképességet.
A Bikram jóga manapság talán az egyik legkedveltebb jógatípus. 26 egymásra épülő gyakorlatból áll, kiegészítve két légzőgyakorlattal. Az általában 90 perces edzés különlegessége, hogy 40 fokra felfűtött teremben végzik. A hőmérsékletnek köszönhetően az ízületek és az izmok rugalmasabbá válnak, ezzel lecsökkentve a sérülések, húzódások kockázatát. Különösen ajánlott a feszes izomzat lazítására, elsősorban stresszes életmód esetén. Jobb viszont más sportot választani gyakran visszatérő ízületi vagy izomgyulladásokkal, deréktáji és nyaki panaszokkal pedig gyógytornásszal történő konzultáció szükséges.
A bodyART mozgásforma döntően a jógából ismert elemeket alkalmazza, a gyógytorna, a klasszikus balett és a japán Do In gyakorlataival speciális légzéstechnikával ötvözve, mellőzve a statikus pozíciókat. Fokozatos terhelés jellemzi az órákat, amely nagyban segít a helyes technika elsajátításában, így a sérülések megelőzésben is. A bodyART erősíti a gerinc melletti mélyizomzatot, javítja a testtartást és az állóképességet. Hát- és deréktáji problémák gyógyulását követően kifejezetten ajánlott sportolási mód lehet.
A BOSU tréning egy speciális eszközzel végzett edzésforma. A bosu egy instabil felületű, félgömb formájú eszköz, ami elsősorban a dinamikus egyensúlyozást fejleszti. Használata kombinálható a stepaerobik lépéseivel, pilatesszel és jógagyakorlatokkal is. Az instabil felület miatt az ízületek stabilitását biztosító szalagok és izmok fokozottan dolgoznak az edzés alatt, ezért szalagsérülések vagy instabil ízületek esetén kerülendő edzéstípus.
A cross training vagy más néven „keresztedzés” többféle sportág mozdulatait integrálja, általában fekvőtámaszok, guggolások és húzódzkodások kombinációt alkalmazva. Eszközigénye minimális, döntően saját testsúllyal végzett gyakorlatokból épül fel. Nem egyes izomcsoportok erősítésére fókuszál, hanem az egész tested edzi, növelve az állóképességet és erő-állóképességet. Kifejezetten intenzív edzéstípus, mivel szünetek beiktatása nélkül végzik. Éppen ezért fontos szem előtt tartani, hogy egy általános erőnlét és alapizomzat szükséges hozzá. Ha hosszú ideje nem sportoltunk, ne ez legyen a bevezető edzéstípus. Túlsúly esetén szintén javasolt az ízületeket és a porcszöveteket kevésbé terhelő mozgásforma választása.
A deepwork összetett funkcionális tréning, ami alaposan átmozgatja a teljes testet, és az izommunka mellett az izomnyújtásra is nagy hangsúlyt fektet. Döntően dinamikus óra, sok saját testsúllyal végzett feladattal, amely a gerincet stabilizáló mély izomcsoportok folyamatos aktív működését igényli. Éppen ezért javasolt az edzés elkezdése előtt egy kevésbé összetett mozgásforma elsajátítása, ahol kellőképpen megerősíthetjük a törzset stabilizáló izmainkat. Ha ezt elmulasztjuk, gyakran deréktáji panaszok alakulhatnak ki.
A gymstick edzést rugalmas ellenállással végzik, a bot és a gumikötél ötvözéséből álló eszköz segítségével. Egy-egy óra komplex mozgássorok széles skáláját tartalmazza, mindvégig az erőnléti szintnek megfelelő ellenállással szemben. Leginkább kondíciófejlesztésre, a felső és az alsó végtagok, valamint a gerinc izomzatának erősítésére alkalmas. Előnye, hogy a gumikötél miatti elasztikus ellenállás minimalizálja az ízületekre eső nyomóerőt, így porckopás esetén ízületeink számára kedvező mozgásforma lehet.
A hot iron súlyzórúddal végzett edzés, ami során döntően az erő- és az állóképesség fejlesztése történik, közepesen nagy ismétlésszámmal. Nem megfelelő súly választása esetén a váll-, a könyök-, és a csuklóízület, illetve a nyaki gerinc túlterheléséhez vezethet, ezért fontos, hogy kisebb súlyú rúddal kezdjünk neki. Nyaki porckorongsérv, erőteljes háti fokozott domborulat, hanyag tartás, továbbá gerincferdülés esetén nem javasolt.
A kangoo hajlított lemezzel ellátott speciális cipőben végzett aerobik. A folyamatos rugózás elsősorban az ágyéki porckorongokat terheli, amely egy-egy intenzívebb óra után akár fájdalmat is okozhat. Ezért az ezen a területen meglévő panaszok esetén kerülendő edzéstípus.
A kettlebell edzés során egy tradicionális orosz sportszerrel végzik az erősítő mozgásokat. Hatékonyságának alappillére a helyes technika elsajátítása és fenntartása az edzés során. Ennek elmaradásával az edzés közbeni súlyhasználat miatt hatalmas erő keletkezhet az ágyéki gerincszakaszon, amely jelentős fájdalmat, ízületi túlterhelést, porckorong degenerációt vagy izomhúzódást okozhat. Ebből kifolyólag porckorongsérv, csigolyelcsúszás, gerincműtét, gerincferdülés, nagyon gyenge törzsizomzat esetén kerülendő mozgásforma, deréktáji vagy válltáji fájdalmak esetén pedig az első óra előtt szakemberrel történő konzultáció szükséges.
A kick-box aerobik az aerobik és a kick-box ötvözése, sok rúgó és ütő mozdulattal. Lendületes óra, nagy kiterjedésű dinamikus gyakorlatokkal, amelyek növelhetik az olyan sérülések veszélyét, mint az izomrándulás, az izomszakadás és az ízületi csavarodás.
A pilates erősíti és feszesíti az izmokat, növeli a hajlékonyságot. Kétféle típusa létezik, az egyik statikus erősítő és nyújtó gyakorlatokat tartalmaz, míg a másikat gépekkel, tornaszerekkel végzik. Speciális edzésprogram, amely nagy hangsúlyt fektet a megfelelő testtartásra és a légzésre a gyakorlatok kivitelezésénél. Gerincprobléma esetén feltétlenül szükséges a gyógytornásszal történő konzultáció.
A slide vagy más néven „csúszós tréning” az alsó végtag, a csípő és a törzs oldalsó formálására biztosít hatékony lehetőséget. A csúszásnak köszönhetően dinamikus mozgásforma, az ízületekre ható nyomás nélkül. Azonban rosszul kivitelezett technika (például kifelé fordított lábbal történő oldalra csúsztatás) esetén a térdízületet oldalszalagjait nagyfokú terhelés érheti. Ízületi szalaglazaság vagy korábbi szalagrekonstrukciós műtét után kerülendő mozgásforma.
A spinning speciális kerékpárokkal végzett edzés, ami nagyban hasonlít a hagyományos biciklizésre. Kiváló kardio-program, amely a futáshoz képest kevésbé terheli a térdízületeket. Végzése közben ügyelni kell a helyes testtartásra, különben nyak, deréktáji és hátfájdalmat eredményezhet.
A squash-ra elsősorban a dinamizmus és a gyors irányváltások jellemzőek. A labda elérésében a karok mellett komoly szerepet játszik a két alsó végtag is, a különböző mélységű térdhajlításokkal, sprintelésekkel és megtorpanásokkal. Mindez gyakran párosul törzs- és térdcsavarással vagy a gerinc előre-és oldalra hajlásával is. A labda visszaütésében különösen a domináns oldali felső végtag (vállízület, könyökízület és csuklóízület) és a törzsforgató izmok vesznek részt, emiatt előfordulhat az úgynevezett teniszkönyök kialakulása. A bemelegítés elmaradása, az eltúlzott terhelés vagy a nem megfelelő sportfelszerelés pedig izomhúzódást okozhat, ezért ezekre minden esteben figyelni kell.
A stepaerobik steplépcső használatával végzett koreografált, elsősorban zsírégető óratípus. Térdízületi porckopás, az ágyéki gerinc degeneratív megbetegedése vagy porckorongsérv esetén kerülendő.
A TRX jelentése Totalbody Resistance Exercise, azaz teljes testsúllyal végzett funkcionális edzés. Egy felfüggesztett heveder segítségével végzik, ami rendkívül sokoldalúan használható, így a gyakorlatok variációja szinte végtelen. Kiemelendő, hogy a felfüggesztés miatt a test a mozgássorok alatt általában nem stabil, annak megtartásához erőteljes stabilizációs izommunka szükséges. Éppen ezért kezdetben javasolt egyéni óra keretein belül, szakember segítségével elsajátítani az alapokat.
Mit tegyünk fájdalom esetén? Tippek az Ízületőr szakértőitől:
Térdfájdalom esetén
Ajánlott a vízben végzett mozgás (például aquaterápia), a közepes intenzitású séta, továbbá a térdbarát eszközök segítségével (például háttámlás kerékpárral) végezhető sportok.
Kerülendő többek közt a kosárlabda, a tenisz, a squash, a hoki, a futball, a tánc és a röplabda. Ennek oka, hogy ezeknél a sportoknál rendkívül gyakoriak az irányváltások, a hirtelen megállások, majd gyors, dinamikus elindulások és az ugrálások. Mindezek komoly terhelést jelentenek a térdízületnek, valamint a szalagoknak és az izmoknak.
Vállfájdalom esetén
Jobb elkerülni azokat a sporttevékenységeket, amik a felső végtagok mozgásával, terhelésével járnak. Tenisz, úszás, súlyemelés, baseball és röplabda során nagyon sok az úgynevezett fej fölötti mozgás, amely a vállízület túlterhelését eredményezheti. Kifejezetten ellenjavallt még a kisebb súlyzók használata is, valamint a teljes testsúllyal végzett erősítő (például fekvőtámasz) vagy nyújtó tréningek (például jóga). Nem tanácsos továbbá olyan edzésen részt venni, amely aszimmetrikus terhelésekkel jár.
Vállfájdalom mellett is folytathatók a döntően alsó végtagokat érintő mozgások, úgymint a kerékpározás (háttámlával ellátott szobakerékpáron), a gyaloglás, a nordic walking, a kocogás, valamint a testtartást javító mozgások.
A vállfájdalom hátterében gyakran a váll túlterhelése áll. Nem szabad azonban elfeledkeznünk arról, hogy a váll körüli fájdalmat okozhatja nyaki probléma, a háti gerinc problémái, valamint a vállízület stabilitását biztosító szalagok, izmok sérülése is. Mindenképp javasolt felkeresni egy szakembert, aki segíthet tisztázni a kiváltó okot.
Gerincprobléma esetén
Ugyan eltérő mértékben, de minden mozgás és sport hatással van a gerincünkre. Ezért bármilyen edzésmód kiválasztása és megkezdése előtt fontos a törzsizmok (a hasizmok, valamint a felületes és mély hátizmok) megfelelő erősségének és rugalmasságának kialakítása. Egészséges és erős gerinccel sok sportsérülés megelőzhető.
Az egészségesen erős gerinc alappillére az úgynevezett „izomfűző kialakítása” vagy más néven „core tréning”, amely a megfelelő testtartáskor részt vevő izmok komplex erősítését jelenti. A gyakorlatok szisztematikusan egymásra épülnek a precíz pozícionálásoktól a hosszan tartó statikus és dinamikus gyakorlatokig. A közkedvelt „plank gyakorlatok” már a hosszan tartó statikus gyakorlatok közé tartoznak, azaz komoly előkészítő erősítést igényelnek annak érdekében, hogy az egész gerincre kiterjedő megfelelő testtartást megérezzük, és meg is tudjuk tartani a gyakorlat teljes időtartamában.
Egy rosszul végzett „plank gyakorlat” komoly megterhelést ró elsősorban az ágyéki gerincre (ízületekre, szalagokra, izmokra, porckorongra), a vállízületre és a nyaki gerincre is. Mivel a különböző funkcionális tréningekben sok esetben kiinduló helyzetként használják őket, deréktáji, nyaki vagy háti fájdalom, túlsúly, gerincferdülés, törzsizom gyengeség vagy általános erőnlétcsökkenés esetén nem javasoltak ezek a mozgásformák (például a TRX vagy a bosu tréning). Tartsuk szem előtt, hogy fájdalom esetén a súlyzós vagy saját testsúllyal végzett gyakorlatok és tréningek nem megengedettek.
Derékfájdalom esetén
A derékfájdalom kialakulásának igen sokféle oka lehet, ezért ha ilyen panaszunk van, mindenképpen szakember segítsége szükséges.
Kerékpározáskor kerülendő a mountain bike, és javasolt a precízen adaptálható, „egyenes ülésben” használatos kerékpár a derék és a nyak terhelésének csökkentésére. Fontos a megfelelő ruházat is, a deréktáji hideghatás csökkentése érdekében. Amennyiben szobakerékpárt használunk, érdemes egy háttámlás változatra beruházni.
Deréktáji fájdalom esetén a mellúszás és a pillangóúszás helyett elsősorban a helyes technikával kivitelezett hátúszás javasolt. Mivel gyorsúszás esetében fej és törzsünk elfordításával veszünk levegőt, fontos szakemberrel konzultálni, hogy ez mennyire befolyásolhatja panaszainkat. Úszás esetén elengedhetetlen a megfelelő felszerelés használata, hogy az edzés utáni közvetlen hideghatást el tudjuk kerülni.
Fontos tudnivalók
Mindig ügyeljünk a fokozatosságra! Ha hosszú kihagyás után hirtelen vágunk bele egy újfajta edzésbe, vagy ha a számítógép, televízió mellől felállva rögtön az edzőterem felé vesszük az irányt, akkor a kellemetlen izomláz mellett jelentősen megnöveljük a sérülések rizikóját, és így hosszú távon porcszövetünk károsodását okozhatjuk már fiatalon is. Új mozgásforma vagy sporttevékenység esetén mindig szakszerű felmérés szükséges, amely a fokozatos felépítés alapja.
A sérülések, fájdalmak egyik leggyakoribb oka a túlterhelés (nem megfelelő sport vagy intenzitási fok választása miatt), valamint a bemelegítés és a nyújtás elmulasztása. Az alapos bemelegítés kihagyása, illetve a túlerőltetés miatt már fiatalabb korban is gyakran alakulhat ki porckopás. A sportolás közben vagy után érzett fájdalom mindig figyelmeztető jel. Panaszainkkal keressünk fel egy szakembert!
Ne feledjük, a fájdalomcsillapítás önmagában nem elengedő ahhoz, hogy újra sportolhassunk. Fogadjuk meg az Ízületőr szakértő gyógytornászainak tanácsait, és minden esetben szisztematikusan, fokozatosan felépített edzésterv szerint haladjunk. Porcaink épségének megőrzése érdekében pedig használjuk kúraszerűen a patikákban kapható glükózamin és kondroitin tartalmú készítményeket.