Főoldal A világ Belföld Új relikviák a Munkácsy Mihály Múzeumban

Új relikviák a Munkácsy Mihály Múzeumban

A békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeum az elmúlt időszakban jelentős gyarapodáson ment keresztül, és az újonnan beszerzett relikviákat egy sajtótájékoztató keretében mutatták be csütörtökön. A tárgyak között egyedi művészeti alkotások, kordokumentumok és néprajzi kincsek is megtalálhatóak, amelyek fontos szerepet játszanak a múzeum gyűjteményének gazdagításában.

Művészeti ritkaságok

A gyűjtemény kiemelkedő darabjai között szerepel 13 Mazán László-karikatúra, amelyeket egy budapesti hölgy adományozott a múzeumnak. A rajzokat Mazán a főiskolai évei alatt készíthette, és több alkotás az 1918-1920-as évek forradalmi hangulatát örökíti meg. A művek között szerepelnek az első világháborús élményeit megörökítő karikatúrák is, mint például egy jelenet, ahol katonák varjúlevest főznek sisakjukban.

A Munkácsy-gyűjtemény is bővült: a francia Le Monde Illustré 1900. májusi száma és a Magyar Képzőművészek Egyesülete által 1927-ben kiadott album is helyet kapott a gyűjteményben. A francia magazin kétoldalas cikket szentelt Munkácsy Mihálynak, különösen érdekes fotók kíséretében. Az egyik felvétel Munkácsyt Krisztusként ábrázolja, amely a Krisztus-trilógia alkotásakor készült izomtanulmányok sorát gazdagítja.

Fotó: Lehocky Péter/MTI

Néprajzi kincsek és családtörténetek

A múzeum néprajzi tára is értékes tárgyakkal bővült, többek között 19. század végi és 20. század eleji szőttesekkel, amelyeket a bajai Türr István Múzeumtól kaptak. Ezeket a szőtteseket Mészáros Gábor keramikus nagymamája készítette, és több darab árvizet is túlélt.

További érdekességként a múzeumhoz került 245 levelezőlap, amelyek Száva Tivadar méhkeréki lakos fronton írt leveleit tartalmazzák 1940 és 1944 között. A levelek a háborús mindennapok, a hideg, a betegségek és a családi kapcsolatok köré épülő, szívszorító kordokumentumok.

Történelmi és archeológiai érdekességek

A történelmi gyűjteményt gazdagítja egy 19. század végi zsebpisztoly, egy 1860-as évekből származó Kossuth-fotó és egy 1877-es patikakönyv. Különös figyelmet kapott egy 1944-es fotó, amely Békéscsaba légiriadó utáni állapotát örökíti meg.

Fotó: Lehocky Péter/MTI

Az archeológiai leletek közül Fülöp Máté mutatott be egy Magyarbánhegyes határában talált pápai ólombullát, amely II. Pál pápa idejéből származik. Az ilyen jellegű leletek ritkaságát kiemelve elmondta, hogy Magyarországon csupán egyetlen hasonló bullát találtak korábban.

Kamarakiállítás februárban

A múzeum igazgatója, Bácsmegi Gábor elmondta, hogy az új szerzemények közül több restaurálásra szorul, azonban februárban egy kamarakiállításon már bemutatják őket a nagyközönségnek. A kiállítás további műtárgyakkal együtt kínál majd betekintést a múzeum gazdag gyűjteményébe.

Forrás: MTI