A hagyományok szerint az Egyesült Államokban 1953 óta kevés kivétellel mindig január 20-án iktatták be az új, megválasztott elnököt. Így történt ez most is.
Korábban, 1797-óta, a hagyományok szerint harminchárom alkalommal – öt elnöki beiktatás kivételével – mindig március 4. volt az amerikai elnökök beiktatásának hivatalos időpontja. Az 1953-ban beiktatott 34. elnök, Dwight David Eisenhower óta – két kivétellel – a hivatalos beiktatás időpontja január 20. Igy történt ez ma is, amikor hivatalosan beiktatták az USA 45. elnökét Donald J. Trump-ot.
Találkozó a Fehér Házban
A beiktatás napja Donald Trump számára templomi szertartással kezdődött. Ezt követően a megválasztott elnök és felesége a Fehér Házba ment, ahol Barack Obama és felesége a hagyományokhoz hűen közös teázáson fogadta őket.
A tudósító nem tudja megállni, hogy a tudósítások szabályait ne rúgja fel. Egy magán észrevétellel szeretném fűszerezni a beszámolómat. A televíziónézők milliói láthatták, hogy a Fehér Ház ajtajában Barack Obama elnök és felesége, a First Lady Michael Obama milyen barátsággal fogadták a gépkocsiból kiszálló Donald Trumpot és feleségét. A megválasztott új elnök felesége egy ajándékot adott át a leköszönő elnöki párnak, s ami feltűnő volt, hogy a két politikai ellenfél és feleségeik – mint jó barátok – puszival üdvözölték egymást. Az volt a benyomása a nézőknek, hogy egy baráti házaspár érkezett meg egy baráti találkozóra ahol a házigazda barátsággal fogadta a vendégeit.
A Fehér Ház új lakóiról korábban lehetett olyan pletykákat hallani, hogy Donald Trump egyedül fog majd beköltözni a Fehér Házba, mivel az új First Lady nem szeretné otthagyni New York-i luxus otthonát. A pletyka azonban úgy tűnik nem bizonyul igaznak. A legutóbbi hírek szerint az új elnöki pár természetesen beköltözik az amerikai elnökök lakóhelyére.
Obama és felesége az utolsó éjszakát mára virradóra töltötték a Fehér Házban, s a beiktatási ceremónia végeztével az immár beiktatott új elnök és az új First Lady búcsúztatták el a Capitolium előtti téren az amerikai elnököknek fenntartott helikopter előtt, az azzal elrepülő Obama házaspárt.
Az amerikai elnök
Az Amerikai Egyesült Államok elnöke egy személyben az Egyesült Államok állam- és kormányfője. Az amerikai alkotmány szerint a mindenkori elnök feladata a Kongresszus által megalkotott törvények végrehajtása. Az alkotmány korlátozza is az elnök hatalmát, igy megakadályozza, hogy egy személy vagy csoport teljhatalommal bírjon.
A mindenkori elnök talán legjelentősebb jogköre, hogy egyben ő az Egyesült Államok haderejének főparancsnoka is. Az alkotmány azonban korlátozza az elnök hatáskörét, ugyanis egy háborút elindítását vagy a békekötést csak a Kongresszus beleegyezésével teheti meg. Ez az alkotmány egyik nagyon fontos előírása, s talán ezért beszélnek politikai elemzők annak veszélyéről, hogy a 45. elnök Donald Trump republikánus és a Kongresszusban is a republikánusok vannak többségben.
A beiktatás
A beiktatási ceremónia talán legfontosabb eseménye az eskütétel.
Az eskü szövege így hangzik:
„Ünnepélyesen esküszöm (vagy „fogadom”), hogy az Egyesült Államok elnökének tisztét híven gyakorolom, és legjobb képességeim szerint fenntartom, óvom és megvédem az Egyesült Államok alkotmányát”.
A hagyományok szerint mindig az alelnök teszi le először az esküt. Így történt ez ma is. Elsőként Mike Pence tette le az esküt, majd ezt követte Donald J. Trump.
Az elnöki esküt a legfelsőbb Bíróság elnöke, John G. Roberts mondta előre és az eskü szavait megismételve Donald J. Trump az USA 45. elnökévé vált.
Az eskütétel érdekessége volt, hogy Trump a Melania Trump által tartott két Bibliára helyezte a kezét az eskütételkor. Az egyik Bibliát Trump az édesanyjától kapta, a másik Biblia az volt, amelyre Abraham Lincoln, az USA 16. elnöke esküdött 1861-ben. Érdekesség, hogy ez utóbbit használta 2009-ben Barack Obama a leköszönő elnök is beiktatásakor.
Együtt tegyük újra naggyá Amerikát!
A beiktatást követően került sor Trump első beszédére, amit már beiktatott elnökként mondott. A beszéd teljes szövegét lapunk, annak elhangzását követően azonnal közölte. A beszéd ide kattintva elolvasható.
Az amerikai Alkotmány nem rendelkezik a beiktatási beszédről, azonban ezt George Washington óta minden elnök megtette.
Beszédében Donald Trump megismételt számos, a kampányában már elhangzott kijelentést. Ezek közül is kiemelkedik az amit az amerikai új protekcionista politikával kapcsolatosan már többször is kifejtett.
“Gyártsunk amerikai termékeket, vásároljunk amerikai árut.”
Donald Trump beszédében hangsúlyozta, hogy Amerikában sajnos jelen van a szegénység, megtalálhatóak a drogok és jelentős a bűnözés. Szerinte számos kiaknázatlan lehetőség áll az amerikaiak előtt. Állítása szerint ennek mától vége lesz!
“Minden változtatásnál az amerikai emberek szempontjait vesszük figyelembe. Visszaadjuk a munkájukat, a határaikat, az álmaikat.”
Donald Trump hangsúlyozta, hogy senkit nem fognak megtagadni, mindegy, hogy hol lakik, vagy hogy milyen a bőrszíne. S a beszédét kampányának híres mondatával zárta.
“Együtt tegyük újra naggyá Amerikát!”
Az első hivatalos aktus, az aláírási ceremónia
A beiktatási ceremóniát követően került sor az immár beiktatott elnök első hivatalos aktusára, ahol aláírta a Trump-adminisztráció vezetőinek kinevezését.
Az aláírási ceremónia rendkívül jó, vidám hangulatban telt el. Jelen voltak a Trump család tagjai és néhány az adminisztráció fontos személyisége. A tudósító számára nem is igazán hivatalos aktusnak tűnt, hanem inkább amolyan autogram osztásnak, vagy dedikálásnak, ahol a résztvevők elkérték Donald Trumptól azokat a tollakat, amelyekkel a kinevezési okmányokat aláírta. Trump pedig boldogan osztogatta a tollakat.
Az aláírási ceremóniát követően az amerikai közélet vezető személyiségei egy közös ebéden vettek részt, amely jelen tudósítás írásakor éppen befejeződik.
Ezt követi majd a hagyományos beiktatási parádé és este majd az a három bál, amelyet az új elnök tiszteletére tartanak. Donald Trump bejelentette, hogy mindhárom bálon részt kíván venni, s a nyitótáncot ő táncolja majd a First Lady-vel.