Főoldal Szabadidő Programok, események Több mint kétszáz dizájn tárgy és műalkotás lesz látható a 360 Design...

Több mint kétszáz dizájn tárgy és műalkotás lesz látható a 360 Design Budapest kiállításon

Több mint kétszáz dizájn tárgy és műalkotás lesz látható a 360 Design Budapest kiállításon, amely október 15. és 20. között várja a közönséget a Nyugati Pályaudvar egykori várótermében, a Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) szervezésében.

Az ötödik alkalommal megrendezendő nemzetközi és magyar alkotók munkáit felsorakoztató tárlat 2024-ben újragondolt koncepcióval, idén először az MDDÜ által szervezett Budapest Design Week eseménysorozatának központi kiállításaként tér vissza – közölte az ügynökség szerdán az MTI-vel.

A bemutató célja, hogy minél szélesebb körben megismertesse a közönséggel a dizájn- és kreatívszektor értékeit és lehetőségeit, valamint bemutassa a magyar és nemzetközi tárgykultúra magas színvonalát és kulturális sokszínűségét, többszáz éves hagyományait.

Az MDDÜ három kiállítási kategóriában (Brand Product, Collectible Design, valamint Prototípusok és/vagy Digitális tervek) hirdetett pályázatot feltörekvő alkotók, formatervezők, ipar- és képzőművész hallgatók számára. A felhívásra minden eddiginél nagyobb számú, több mint 90 pályamunka érkezett, amelyből szakmai bíráló bizottság választotta ki a legkiemelkedőbb tárgyakat. Az MDDÜ külön jelentkezést biztosított a feltörekvő alkotók, formatervezők és művészek számára, amelynek eredményeképpen idén csaknem 30 fiatal tehetség munkája mutatkozhat be a közönség előtt.

Az októberi kiállítás számára a Nyugati Pályaudvar helyszínén több száz négyzetméter áll rendelkezésre a pályaművek bemutatására. Amellett, hogy a rekonstrukció alatt álló és felújított terek új funkciót kapnak, lehetőség nyílik a történeti lokációk bemutatására, gazdag múltjának ismertetésére. A tárlat kurátori koncepciója a magyar iparművészet és dizájn kulturális mélységeit emeli ki, valamint bemutatja, hogyan öltenek új formát a szecesszió és az art deco gazdag hagyományai a kortárs tervezők alkotásaiban, miközben a fenntarthatóság jegyében a körforgásos gazdaság és a tartós megoldások is előtérbe kerülnek.

Az esemény nemcsak a kortárs magyar dizájnmárkák, ipar- és képzőművészek közötti kapcsolatot erősíti, hanem találkozási lehetőséget, szakmai platformot is biztosít a különböző lokális és nemzetközi kreatívipari szereplőknek.

„A design és a művészetek kulturális szempontból számos ponton keresztezik egymást, ezt hivatott bemutatni az idei 360 Design Budapest is, amely az Építészeti és Közlekedési Minisztériummal való együttműködés során kiválasztott nagymúltú helyszínen, a Nyugati Pályaudvar egykori várótermében várja a látogatókat” – idézi a közlemény Jakab Zsófiát, a kreatívipar fejlesztéséért és ágazati koordinációjáért felelős miniszteri biztost, az MDDÜ vezérigazgatóját.

Kiemelte: „Az ehhez hasonló események a kreatívipari ökoszisztéma megerősítésének egyik eszközét jelentik, amely hosszú távon hozzájárul az iparág versenyképességének növeléséhez, elősegíti a nemzetközi színtérre való kilépés lehetőségét és a kreatívipari szereplők globális integrációját”.

Az idei évben Meet the Designer and Manufacturer címmel kapcsolatépítést ösztönző találkozóra is várják a szakmai közösséget, továbbá helyszíni beszélgetésekkel és exkluzív tárlatvezetésekkel készülnek a látogatóknak. A program során Vitáris Iván és Schoblocher Barbara zeneművészeti megközelítésből, míg Nemes Márton, Tombor Zoltán képzőművészeti fókuszból mutatják be a tárlatot. A vezetők sorához Szamosi Zsófia színésznő és Keller Adél tiktoker is csatlakozik.

A Magyar Divat & Design Ügynökség kiemelt figyelmet szentel az edukációra és tudásmegosztásra, ezért ingyenes, élményalapú szakmai tárlatvezetést biztosít a szakképzési és felsőoktatási intézmények tanulói és oktatói számára.

A programsorozaton a korábbi évekhez hasonlóan a nemzetközi szaksajtó kiemelkedő szereplői is meghívást kaptak, akik egy sokszínű túra keretén belül ismerkedhetnek meg Budapest ikonikus helyszíneivel, kulturális örökségével és kiemelkedő gasztronómiai különlegességeivel.

Forrás: MTI