Ha tudunk mihez viszonyítani, vagy akár elvonatkoztatni bizonyos részletektől, nyert ügyünk van máris. Kiváltképp, ha a LEGO remekbeszabott Creator vonalán kezdünk kutakodni, máris rálelhetünk olyan gyöngyszemekre, mint például a címben is szereplő MINI Cooper MK VII modell.
Nyilván szükségeltetik némi elhívatottság ahhoz, hogy ha belefogunk egy nem túl könnyednek ígérkező LEGO összeszerelési procedúrába, alaphangon autót, autómodellt válasszunk a ténykedés tárgyául. Mi így tettünk, több okból kifolyólag is: az alapvető indok nyilván a LEGO, maga a játék, a tevékenység szeretete, visszaágazó gyermekkori gyökerekkel, valamint az autók szeretete. Ennek nagy valószínűséggel ékes záloga testvérportálunk, az Autóaddikt.hu is, mely specifikusan autó (mostanában motorkerékpár is) tematikával próbál domborítani, számtalan teszttel, újdonságot bemutató és egyéb publikációval.
No de jelen írásunk nem önreklámként kell, hogy vonzza az olvasókat. Ugyanakkor az alapok párhuzama olyan értelemben is jó helyen keresendő az Autóaddikt.hu-nál, hogy számtalan MINI átment már rostánkon. Igazi, valódi, 1:1 méretarányú darabok. Az is igaz persze, hogy mostanában jó 30-40 éves oldtimerek nem, de a jelenkori MINI-palettát már több ízben, több képviselő kapcsán bemutattuk hasábjainkon.
Véleményünk szerint manapság aligha akad olyan fiatal, vagy kevésbé fiatal felnőtt, akinek ne lenne legalább egyetlen LEGO-hoz köthető személyes élménye korábbról. Nos, mi ilyenek vagyunk, jómagam személy szerint megállás nélkül játszottam a LEGO akkori különböző kategóriájába tartozó darabokkal (LEGOLAND, TECHNIC), úgyhogy nem volt kérdéses, hogy amint átvettük a LEGO Creator Expert MINI Cooper dobozát, hetykén legyintsünk: ugyan, mit nekünk egy alig 1077 darabból álló, építendő kicsiny alkotás?
Később aztán rájöttünk, nem oly’ szimpla minden, mint amilyennek látszik – de ne szaladjunk ennyire előre, kezdjük az elejétől.
Alapvetően ennyi elegendő is lehet ahhoz, hogy a modellezést előnyben részesítő vásárlóközönség kompromisszumok nélkül leemelje a polcról a 10242-es pakkot.
Oldalt nyitható a feljebb már említett 1077 LEGO kockát és összetevőt rejtő doboz, itt semmi felesleges sallanggal nem találkozunk, lényegre törően a több csoportba osztott darabok, bezacskózva, szigorúan sorszámozottan. Összesen 3 fő egység található, ezekhez külön zacskók tartoznak, s nem egy esetben a zacskókon belül is találkozhatunk kisebbekkel, valamint egyéb dolgokkal (matricák például).
Lehet, vannak olyanok, akik nem csinálnak különösebb ügyet abból, hogy az összes összetevőt egy kupacba szórják ki a munkaasztalra, és onnan bogarásszák ki az összeszerelési útmutatóban leírtak szerint minden egyes téglácskát. Természetesen mi nem így tettünk, bár az expert réteg nyilván most mosolyog csak, tegyék azt. Mi inkább a minél részletesebb élményre, valamint az optimálisan kitolt időre fektettük a hangsúlyt.
Első fázis
Az összesen két füzetből álló guide első részét terveztük teljesíteni az első délutánra. Itt máris a 3 fázis első kettő lépcsőfoka van bemutatva apró lépésenként, annak rendje s módja szerint: az első csomag a LEGO Creator Expert MINI Cooper alvázának szerkezeti felépítéséért felelős.
Itt máris beleszaladunk a LEGO portfóliójának szinte összes képviselőjébe, legalábbis, ami a kockákat illeti; végeredményben a TECHNIC vonal dominál, soklyukú idomokkal, egymásba illeszthető kialakításokkal megspékelve. Különálló egységként kell kialakítanunk az autó pótkerék-vályúját, mely az alvázra applikáltan helyezkedik el a kocsiszekrény hátsó traktusában, s megalapozza a nyitható csomagtér talapzatát is. Az első fázisban kerülnek kialakításra a mellső sárvédők belső részletei is, helyet hagyva a kerekeknek, melyek sajnos ezúttal nem mozgathatók a kormányrudazat segítségével, külön, önálló felfüggesztés van hagyva mind a négynek.
Miután az alváz és pótkerék helye megvan, jöhet az első lökhárító, mely apró henger-jellegű idomokból áll össze egységgé. Ennek rögzítése után kerül a helyére a már sokat emlegetett pótkerék is, valamint a LEGO Creator Expert MINI Cooper padlózata, az első és hátsó ülések rögzítőpontjai, a sebességváltó élethű karja, továbbá a csomagtérajtó alapozása is.
Második fázis
Miután sorban kirakosgattuk a hátsó ülőpad lekerekített alsó végeit, jöhetnek az első székek, egyenként. A LEGO hihetetlenül ügyelt arra, hogy a LEGO Creator Expert MINI Cooper minden egyes részlete a lehető legjobban próbálja visszaadni az élethűséget az eredeti képmáshoz hűen, ennek érdekében még az ülések kárpitjának kockás mintázatát is lemodellezték.
Tehát mi is ennek folyományaként parányi kis kockákból rakjuk ki a sakktábla-mintázatú patternt, s még az ülőpadok ergonómiája is kiformálódik menet közben. Mellé behelyezzük a kézifékkart, ami szintén mozgatható le és fel, majd jöhetnek a hátsó ülések lapjai szintén a hasonló megközelítésben.
Miután helyére került a hátsó szélvédő, ismét jön egy matricázás, ezúttal a C oszlopokra kerülnek a kockával azonos sziluettű felületek. Közben a hátsó ülések támlája is a helyére kerültek, valamint az oldalablakok is megvannak: az utaskabin hátulja – a csomagtér ajtajának kivételével – elkészült.
Most pedig jöhetnek az első ülések háttámlái. Itt ugyanaz a kockás minta érvényesül, mint az ülőlapok esetében elöl és hátul is, s hogy fokozzuk az élethűséget tovább, előre hajthatóak lesznek, valamint szintén mozgatható fejtámlát is kapnak.
Eljött az ideje, hogy összerakjuk néhány darabból a LEGO Creator Expert MINI Cooper csomagtér fedelét. Ide kerül ismét néhány speciális alakzat, no meg a rendszámtábla is, matrica formájában – mi stílszerűen az angol variációt választottuk. Ha már jobbkormányos, ha már brit, legyen meg a teljes bája.
Annak érdekében, hogy a LEGO Creator Expert MINI Cooper csomagtartója ne maradjon üresen, autentikus piknik kosarat, dugós üveget, talpaspoharakat, sajtot, kenyeret és kockás vászonterítőt is mellékeltek az autóhoz. Ezek pontosan beférnek a kis nyíláson, és máris zárható a teljes felületén illeszkedő csomagtérajtó – az első útmutató füzetet ki is pipáltuk.
Harmadik fázis
A harmadik fázis összesítő ábrája már a menetkész LEGO Creator Expert MINI Cooper -t ábrázolja, csalogatóan. Rendben, megcsináljuk ezen a délutánon, vagy kora estén, nem számít. Úgyhogy gyorsan kiszórtuk a 3-as zacskók első negyedének kockáit, és nekiláttunk a hátsó részek (oldalablakok, hátsó szélvédő) lesimításának, lezárásának. Utána máris a kormánykerék és a rudazat beillesztése következett, jó 45 fokos szögbe állítva, kicsit rálógva az ülésre, mely alapvetően a kormánykerék aránytalan nagyságából adódott.
Már kormánnyal a fedélzeten neki is foghattunk a műszerfal megépítésének. A részletesség itt is kiemelkedő, ugyanis a légbeömlőktől a műszerekig minden megvan, beépíthető, jól kivehető. Pontosan ugyanúgy, ahogyan a nyitható fedéllel ellátott motortérbe húzott motor esetében is – itt a tervezők különféle színű darabokkal oldották meg, hogy jól elkülöníthetőek legyenek a kitűnően kidolgozott részletek – még leömlőket is kapunk.
Elkészültek tehát a motortér alapjai, szükséges, hogy a két első kereket is fedje sárvédőív, mint ahogyan az a hátsó részen már felfedezhető. Meg is van, helyére pattintjuk, utána mehet a hűtőmaszk rácsozata a helyére, de a páros termetes ködlámpákról sem szabad megfeledkeznünk. Itt egy apró malőr, konkrétan egy erőteljesebb nyomás hatására beomlott a LEGO Creator Expert MINI Cooper orrának nagy része, jöhetett a korrekció, de valamilyen szinten örültünk, mert rátett a hasznos kirakási időre úgy 5 percet minimum.
Egyre inkább kezd kirajzolódni a LEGO Creator Expert MINI Cooper valós formátuma. Hát még akkor, ha az oldalajtókat is a helyére tesszük! Mindkét esetben zsanérral, egymás tükörképeire mintázva, tehát ugyanazt a folyamatot kell megismételnünk egymás után. Először az enteriőr színvilágával harmonizáló ajtókárpitok kerülnek a helyükre, majd jöhetnek a kilincsek. Utána pedig a kialakított helyre bepattintjuk az ajtókat, és meg is vagyunk. Az illesztések itt is maradéktalanul passzolnak.
Mi hiányzik még innen? A motorháztető természetesen. Itt építjük be a LEGO Creator Expert MINI Cooper -re jellemző fehér csíkozást, mely kitűnően harmonizál a szintén fehér tetővel. Ide is kerülnek lekerekítések, az orr rész pedig megkapja soron következő matricáját, ami jelen esetben egy MINI Cooper logó lesz.
Innentől már nincs sok hátra. Helyükre kerülnek a fényszórók, valamint a sárvédők felső lezárásai is, továbbá a fehérre fényezett visszapillantók is mehetnek az oldalajtókra. Már csak az első szélvédő hiányzik, be is rakjuk a helyére, majd megy rá a lezárás, máris kész a MINI Cooper kabrió.
Így sem lenne rossz, de azért szereljük össze az utolsó részleteket is. A négy, kifejezetten vastag gumiköpenyekkel bíró felnikre több küllős dísztárcsák is kerülnek, így mehetnek a helyükre, a még szólóban árválkodó féltengelyekre. Nincs apelláta, a LEGO Creator Expert MINI Cooper már négy keréken áll, tökéletesen gurul, a lényeg a részletekben rejlik. Ez különösen igaz jelen esetben.
Ha nagyon belehúzunk az építési folyamatba, úgy nagyjából 3-3.5 óra alatt összerakható a LEGO Creator Expert MINI Cooper . Expert nehézségi szintűnek irányozzák be a LEGO szakemberei, alapvetően illik is rá, hiszen masszív odafigyelés szükségeltetik ahhoz, hogy minden a helyére kerüljön, lehetőleg akkor, amikor az útmutató ténylegesen megköveteli.
Nem sokkal azután, miután elkészítettük a LEGO Creator Expert MINI Cooper modellt, meg is érkezett szerkesztőségünkhöz az a 2015-ös évjáratú MINI Cooper D, amely a fotók kiegészítéseképp volt hívatott szolgálni tesztünket. Ráadásul sikerült pontosan ugyanolyan színárnyalatban és csíkozással kifognunk a tesztautót, mint amilyen a LEGO Creator Expert MINI Cooper . Nem is maradhatott más hátra, mint az, hogy egymás mellé állítsuk a két ízig-vérig kultikus autót, és legeltessük szemünket a hasonlóságon – még akkor is, ha a LEGO verzió egy jó pár évtizeddel korábbi modellt mintáz -, és párhuzamot vonjunk küllem és küllem közt. Mint nagy- és kistestvér, vagy apa, és fia. Már csak azt kell eldöntenünk, hogyan osszuk a szerepeket jelen esetben, mivel a jelentős méretbeli különbségek révén finoman szólva elbizonytalanodunk.
Még több fotó: Napimagazin Facebook oldal
A cikkhez tartozó fényképeket Canon EOS 5D Mark II fényképezővel készítettük. Az online- és egyéb kommunikációnkhoz ASUS ZenFone 2 okostelefont használunk. Együttműködő partnereink: Acer Hungary, ASUS, Gigabyte, Sony, Epson, Kaspersky Lab, Canon, Camera Kft., Nike Utómunka hardver: Acer, ASUS, Gigabyte