Főoldal A világ Tudomány Szombati különlegesség az égbolton: A Hold elfedi a Szaturnuszt

Szombati különlegesség az égbolton: A Hold elfedi a Szaturnuszt

Szombaton különleges égi jelenség szemtanúi lehetünk: a 23%-os holdsarló megközelíti, majd teljesen elfedi a Szaturnusz bolygót. Az esemény pontos részleteit a Svábhegyi Csillagvizsgáló osztotta meg az MTI-vel.

A látvány kezdete: közeledés a Hold és a Szaturnusz között

Az esemény 18 órakor veszi kezdetét, amikor szabad szemmel, binokulárral és távcsővel is jól láthatóvá válik, ahogyan a délnyugati égbolton, 28 fokkal a látóhatár fölött a holdsarló egyre közeledik a Szaturnuszhoz. Ekkor a bolygó sárgás fénnyel tündöklő korongja a Hold bal felső részén helyezkedik el, mindössze 19 ívpercre a megvilágítatlan, hamuszürke fényben derengő holdperemtől.

Távcsöves megfigyelés: részletekben gazdag látvány

Egy legalább 7-8 centiméteres átmérőjű lencsés vagy tükrös távcsővel, 150-szeres nagyítással a Szaturnusz bolygókorongjának 16 ívmásodperces átmérője és pengevékony gyűrűrendszere is tisztán kivehető lesz. A jelenség egyik különlegessége, hogy a Szaturnusz legnagyobb holdja, a barnás-narancsos színű Titan is látható lesz, amely a bolygótól balra fölfelé helyezkedik el, és követi azt a Hold mögé való eltűnésben.

Az éjszaka folyamán egy kékes színű, 6,7 magnitúdós csillag, a 85 Aquarii is látható lesz a Szaturnusz holdjainak vonalában, még közelebb a bolygóhoz, mint a Titan. A Szaturnusz és holdjai előtt először ez a csillag tűnik el a Hold mögött, majd a Titan következik.

A bolygó eltűnése és kilépése

Az égi tánc csúcspontja 18:45-kor érkezik el, amikor a Szaturnusz gyűrűjének jobb íve, majd az egész bolygó 42 másodperc alatt teljesen eltűnik a Hold mögött. Szabad szemmel figyelve a Szaturnusz fényessége fokozatosan halványul, míg végül teljesen elnyeli a Hold pereme. Távcsővel azonban még részletesebb látvány tárul elénk: először a bolygó jobb oldalán lévő gyűrűk kezdenek eltűnni, mintha egy mozgó sötét fal takarná el őket, majd a bolygó korongja és végül a bal oldali gyűrűrészek is követik.

A Szaturnusz 19:38-kor tűnik elő ismét a Hold világos sarlójának alsó pereménél, szinte pontosan a déli pólusnál. Először a bolygó déli féltekéje, majd a gyűrűrendszer, végül az északi félteke is kilép a Hold mögül. A kilépés mindössze 37 másodpercig tart, így fontos pontosan betájolni a helyszínt, különben könnyen lemaradhatunk a látványról.

Az égi jelenség különlegességei

A kilépés során a két égitest fényességkülönbsége lenyűgöző látványt nyújt: a fényesen világító fehér holdperem mellett a narancsos Szaturnusz halványan lebeg. A páros ezután egészen 21:21-ig, lenyugvásukig követhető az égen.

Ez az égi esemény nemcsak a csillagászat iránt érdeklődők, hanem mindenki számára különleges élményt nyújt, aki a szombati estét a csillagok alatt szeretné tölteni. Ne hagyd ki ezt a ritka pillanatot, és készülj fel távcsővel vagy binokulárral a látvány maximális élvezetéhez!