Főoldal Életmód Vásárlás Szigorú készpénzkorlát jön az EU-ban: 2027-től egységes szabályozás lép életbe

Szigorú készpénzkorlát jön az EU-ban: 2027-től egységes szabályozás lép életbe

Az Európai Unió új, egységes szabályozást vezet be a készpénzes fizetésekre vonatkozóan: 2027 nyarától minden tagállamban életbe lép a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni fellépést célzó felső korlát. Ez a lépés jelentős változást hoz a készpénzhasználatban, hiszen eddig minden ország maga dönthetett arról, hogy bevezet-e ilyen limitet, és ha igen, milyen összegben.

Mit jelent az új szabályozás?

Az új uniós előírás szerint legfeljebb 10 ezer euró – vagyis jelenlegi árfolyamon valamivel több mint 4 millió forint – lehet az a maximális összeg, amelyet készpénzben ki lehet fizetni egy tranzakció során. Ez a szabály minden tagállamban kötelező lesz, ugyanakkor a tagországok saját hatáskörben akár ennél alacsonyabb limitet is meghatározhatnak.

Fontos kitétel, hogy a korlátozás kizárólag vállalkozások közötti, illetve magánszemély és vállalkozás közötti tranzakciókra vonatkozik. Magánszemélyek egymás között továbbra is szabadon bonyolíthatnak nagyobb összegű készpénzes ügyleteket – például egy autó eladását is elszámolhatják bankjegyekben, ha a vevő is magánszemély. Ugyanakkor például autókereskedésben vagy más vállalkozásnál már nem lehet majd 10 ezer eurónál nagyobb összeget készpénzben fizetni.

A szabályozás további eleme, hogy 3 ezer és 10 ezer euró közötti készpénzes fizetés esetén az eladónak kötelező lesz elkérnie a vevő személyazonosító okmányát, így is erősítve az átláthatóságot és a visszaélések elleni védelmet.

Hol van már most is hasonló korlát?

Több uniós tagállamban már évek óta léteznek készpénzfizetési korlátok, például Franciaországban, Belgiumban és Horvátországban. Az új uniós szabályozás miatt azonban számos országnak módosítania kell a saját jogszabályait, hogy megfeleljen az egységes előírásoknak. Az is lehetséges, hogy egyes országok a 10 ezer eurós felső limitnél szigorúbb, alacsonyabb határt vezetnek be.

Mit jelent mindez Magyarország számára?

A magyar kormány álláspontja némileg eltér az uniós irányvonaltól: a kormány szerint minden állampolgárnak joga van a készpénzhasználathoz, és a vállalkozásoknak kötelező biztosítaniuk a készpénzes fizetés lehetőségét magánszemélyek számára. A tervek között szerepel az is, hogy akár földet is lehessen készpénzért vásárolni, ami azonban kérdésessé teszi, hogy a 4 millió forintos (10 ezer eurós) limit mellett ez mennyire lesz kivitelezhető.

Miért van szükség a korlátozásra?

Az EU célja a készpénzforgalom szigorítása mögött egyértelműen a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának visszaszorítása áll. A nagy összegű készpénzes tranzakciók ugyanis megnehezítik a pénzmozgások ellenőrzését, és visszaélésre adhatnak lehetőséget. Az egységes szabályozás célja, hogy minden tagállamban azonos szintű védelem legyen érvényben, és ne lehessen kijátszani a rendszert az országok közötti eltérések miatt.

2027-től az Európai Unióban egységesen 10 ezer euró lesz a készpénzes fizetések felső határa a vállalkozások részéről, magánszemélyek között azonban továbbra is szabadon lehet nagyobb összegeket készpénzben kifizetni. A tagállamok szigoríthatnak a szabályokon, de enyhíteni nem lehet. A magyar kormány tervei részben ütközhetnek az új szabályozással, így a következő években várhatóan további viták és jogszabály-módosítások következnek majd a készpénzhasználat területén.