Mit szólnál, ahhot hogy külföldi utazásod során úgy fedezhetnéd fel az adott ország finomságait, hogy helyi termelők mutatják meg neked annak elkészítését és az ősi mesterfogásokat? Legyen az például kenyérsütés, sajtérlelés, sörfőzés, a gailtali szalonna készítésénék megismerése vagy egy méhészet működésének megfigyelése.
Az Alpok-Adria slow food travel egyrészt aktív közreműködést jelent, a tudás átadását, és kitűnő minőségű, tiszta, fair termékeket. A főzőtanfolyamokon, üzemlátogatásokon és az élelmiszerek és italok előállításában való aktív részvételen keresztül egy láthatatlan híd épül a régió és az ide látogatók között, és megteremtődik a hagyomány tisztelete.
Karintia tartomány és a Slow Food International az Alpok-Adria slow food travel kísérleti projekt keretében egy világméretűre tervezett utazási koncepciót dolgoznak ki. Egy kézikönyvben lesznek összefoglalva a slow food travel utak általános kritériumai, mely feltételek nemzetközi viszonylatban minden régió által alkalmazhatók lesznek. A fenntartható turisztikai termékek és szolgáltatások, valamint a vendégek élelmiszerelőállításban történő részvétele biztosítaná az úticél folyamatos értékteremtését.
Slow food travel reggeli
Hotelek, vendégházak és panziók által felajánlott együttműködési lehetőségekkel kapcsolatos felajánlásokat szívesen vesznek és valósítanak meg. Csak úgy, mint ahogyan a „Slow food travel reggeli” koncepcióját, amelyet Barbara van Mellének, a Slow Food Wien vezetőjének és nemzetközi projektmenedzsernek köszönhetünk. A slow food travel résztvevői a reggelizőasztalon helyben előállított sajtot, sonkát, bio sajtot és gyógynövényekből főzött teákat, kovászos kenyeret, zsemlét, friss vajat és otthonos ízeket idéző lekvárt találnak.
A Slow food travel programjai:
– Szalonnaszemináriumok a hermagori Hotel-Restaurant Biedermeierschlössl Lerchenhofban. A helyszínen a saját tulajdonú hentesüzemben és húsfüstöldében kerül sor a szalonna hagyományos előállításának bemutatására.
– Malomtúra és kenyérsütő kurzus Lesachtalban. A lesachtali kenyérkészítést, mint tevékenységet az UNESCO szellemi kulturális örökséggé nyilvánította. 6 földrészleten ismét megindult a gabonatermesztés, melyek termését öt malomban őrlik meg. A híres lesachtali kenyér a hegyi gazdaságok udvarain álló kenyérsütő kemencékben készül.
– Fehér kukorica (Weißer Landmais) vezetések, kóstolók és főzőtanfolyamok Würmlachban. A Gailtalban termesztett fehér kukorica egy olyan ősi kukoricafaj, amely abszolút jó minőségű, nem génmódosított, és nem utolsósorban rendkívül alkalmas a polenta és egyéb fogások elkészítésére. A fehér kukoricát Sepp Brandstätter termeszti nagy területen, és otthonában a kukoricával kapcsolatos bemutatókat és kóstolókat is szervez. Fehér kukorica témájú főzőkurzusokat a slow food megjelöléssel rendelkező éttermekben találhatunk, melyeket Mauthenben a díjnyertes szakács, Sissi Sonnleitner, a St. Danielben található Gasthof Grünwaldban pedig Gudrun és Ingeborg Daberer tartanak.
– Betekintés a sajtkészítésbe és sajtkóstolás a Zankl család stollwitzi hegyi gazdaságában, a gailtali Dellachban. A helyben tartott tehenek bio széna tejéből kizárólag kézzel készülnek a házitej-alapú sajtspecialitások.
– Vezetések a dellachi Zwischenbrugger méhészetben, mézkóstoló a gailtali mézspecialitásokból, erdei vegyes méz és mézlikőr. Herbert Zwischenbrugger már négy éve űzi mézzel kapcsolatos hobbiját feleségével, Marlies asszonnyal együtt. A körülbelül 20 millió méhből álló 42 méhcsalád évente nagyjából 1.500 kilogramm mézet termel.