Nyáron a kiszáradás és a fokozott folyadékvesztés miatt kerül fókuszba az elegendő folyadékfogyasztás, de ősszel sem szabad csökkenteni a folyadék mennyiségét. A hűvösre forduló időjárás igénybe veszi a szervezetet és a bőr is gyorsabban kiszárad, ha belülről nem kap utánpótlást. A világ elsőszámú szódavíz márkája a SodaStream összegyűjtötte az öt leggyakoribb tévhitet a dehidratáltsághoz kapcsolódóan.
„Köztudott, hogy a legegészségesebb és legideálisabb ital a tiszta víz. Korra, nemre, egészségügyi állapotra való tekintet nélkül és bármikor, a szervezet igényeinek megfelelően korlátlan mennyiségben fogyasztható. Magyarország abban a szerencsés helyzetben van, hogy a csapvíz minősége a legtöbb helyen a skandináv országok ivóvizének minőségével vetekszik. Emellett a legellenőrzöttebb élelmiszer, hiszen folyamatosan vizsgálják a minőségét. Így bátran ajánlható a hidratációhoz és még az ásványvizes palackok cipelésével sem kell törődni” – hangsúlyozza Rutai Gergely, a SodaStream magyarországi szakértője.
A száraz száj jelenti azt, hogy dehidratált a szervezet
Bár ebben van némi igazság, a dehidratáltság valószínűleg már a szájszárazság érzése előtt elkezdődött. viszont figyelmen kívül hagytuk a figyelmeztető jeleket. A fejfájás, a magas pulzus szám, az alacsony vérnyomás, a felálláskor tapasztalható szédülés, a kimerültség vagy zavartság, illetve az izomgörcs és a sárga vizelet mind a dehidratáltság egyik jele lehet. A dehidratáltságot könnyen ellenőrizhetjük: csípjünk a bőrünkbe, ha az azonnal visszaugrik miután elengedtük, akkor kellőképpen hidratáltak vagyunk. Dehidratáltság esetén a bőr pár másodpercig úgy marad, miután elengedtük. Ha ezt tapasztaljuk, feltétlen pótolnunk kell a hiányzó folyadékot.
Testünk csak akkor veszít értékes folyadékot, ha izzadunk
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak akkor veszíthetünk folyadékot, ha izzadtság cseppeket látunk a bőrön. A valóságban azonban már a puszta életfunkcióink normális működésével is bekövetkezik a folyadékvesztés, például a szimpla légzéssel is párologtat a szervezet. Ha valamiért pedig extra veszteséget (pl. betegség, láz, edzés stb.) szenvedünk el, amint lehet pótolni kell a szükséges mennyiséget.
Legalább 2 liter folyadékot kell meginni egy nap – és csak vizet
Valóban a víz a fő folyadékforrás, azonban minden étel és ital tartalmaz valamennyi vizet, bár a különféle ételek folyadék tartalma rendkívül eltérő. A gyümölcslé akár 84 százalékban tartalmazhat vizet, míg az uborka 96 százaléka áll vízből. Nem szabad tehát megrögzötten számolni a decilitereket. Csak legyünk biztosak abban, hogy étrendünk kiegyensúlyozott és folyadékban gazdag. A SodaStream legfrissebb kutatása szerint, akik rendelkeznek otthoni szódagéppel, azok például 43%-kal több vizet fogyasztanak egy nap, mint azok, akik nem. A szénsavas vizekről pedig köztudott, hogy jobban ellenállnak a baktériumoknak és javítják a vérkeringést is.
Szükséges sport italokat fogyasztani edzés után a feltöltődés és a regenerálódás miatt
Hacsak nem intenzív állóképességi gyakorlatokat végzünk, ami után feltétlenül szükséges pótolni az elektrolitokat, akkor a víz több mint elegendő lehet testünk felfrissítésére edzés után. A sportitalokkal sokszor ugyanis felesleges cukrokat is bevihetünk akár a szervezetünkbe.
Nem baj, ha nem iszunk eleget, hiszen nincs tőle semmi bajunk
Annak ellenére, hogy nem szembesülünk nap, mint nap a nem elegendő folyadékfogyasztás tüneteivel, a hatása bármikor kiütközhet. Számos egészségügyi problémát pedig tovább súlyosbíthat: ilyen lehet például az alacsony vérnyomás, a cukorbetegség vagy a húgyúti fertőzés.