Site icon Napimagazin

Nicole Kidman tudósnak áll Londonban

Nicole Kidman tudós lesz Londonban: az ausztrál csillag 17 év elteltével áll újra színpadra a brit fővárosban, ahol a DNS-kutatásban úttörő eredményeket elért Rosalind Franklinről szóló darab főszerepét játssza szeptember 5. és november 21. között.
Nicole Kidman 1998 őszén hatalmas sikerrel debütált Iain Glen oldalán a West Enden a Kék szoba című kétszereplős előadásban a Donmar Warehouse színpadán. Az öt különböző színben öt különböző karaktert játszottak el, mindkettőjüket jelölték az Olivier-díjra.
fotó: theaustralian.com.au
A 48 éves színésznő ezúttal a Photograph 51 című Anne Ziegler-darabban lesz látható a Noel Coward Színházban. A mű Rosalind Franklin személyén keresztül mutatja be a versengést, amely a tudósok között folyt az 1950-es évek elején az élet titkának megfejtéséért. A rendező Michael Grandage nemrég már dolgozott együtt Nicole Kidmannel, a Genius című életrajzi filmet jövőre mutatják be.
Rosalind Franklin 1920-ban született Londonban jómódú zsidó család sarjaként. Kémikusként és röntgenkrisztallográfusként jelentősen hozzájárult nemcsak a DNS, hanem a ribonukleinsav, a vírusok, a kőszén és a grafit molekuláris finomszerkezetének megértéséhez.
A DNS-molekula szerkezetét felfedező férfi kollégáival azonban sok volt a konfliktusa, noha épp az ő röntgendiffrakciós felvételei jelentették az elméleti áttörést a szerkezetkutatásban. Közvetlen kollégája, Maurice Wilkins – egyesek szerint Franklin háta mögött – megmutatta egyik vetélytársuknak, James Watsonnak a mára 51-es fotó elnevezéssel halhatatlanná vált felvételt, amely tisztán ábrázolt egy kettőshélixet. Amikor 1953 áprilisában a Nature című tudományos folyóiratban megjelent a DNS szerkezetéről szóló tudománytörténeti cikk, abban csupán homályos utalások szerepeltek arra vonatkozóan, hogy Franklin mivel járult hozzá a molekuláris biológia óriási eredményéhez.
A brit kutató 1958-ban meghalt petefészekrákban. Egyesek úgy vélik, karrierjét megcsonkította a férfi elit, és hatalmas hozzájárulását soha nem ismerték el teljesen. Wilkins, Watson és Francis Crick 1962-ben orvosi Nobel-díjat kapott a DNS-molekulával kapcsolatos munkájáért.
Nicole Kidman régóta szeretett volna visszatérni a londoni színpadra. Az általa mérlegelt darabok között volt Turgenyev Egy hónap falun című műve is. „Az élet és a munka megakadályozta, hogy visszatérjek, de eltökélt szándékom, hogy legalább az egyik darabot megcsinálom” – mondta nemrég.
A színésznő nemrégiben elhunyt kutató édesapja emléke előtt akar tisztelegni azzal, hogy elvállalta Rosalind Franklin szerepét. Nicole Kidman egyébként többször is beszélt arról, hogy ha nem színésznőként dolgozna, tudósnak állt volna.
Forrás: MTI
Exit mobile version