New Yorkban a világhírű Yankee Stadionban a közelmúltban tartották a World Baseball Classic döntőit beharangozó sajtótájékoztatót. Ott voltunk, és érdekes tényeket tudtunk meg a baseballról, illetve a világraszóló WBC versenyről.
A WBC döntőjébe a világ 16 csapata jutott be és küzdenek a baseball világbajnoki címért.
A döntő összecsapásainak első körében a csapatokat négy csoportba sorolták be. A Szöulban megrendezésre kerülő A csoport küzdelmei során Taiwan, Izrael, Korea és Hollandia csapata, a Tokióban lezajló B csoport mérkőzésein Ausztrália, Kína, Kuba és Japán, a Miamiban megrendezendő C csoport küzdelmeiben Kanada, Kolumbia, Dominika és az Egyesült Államok, míg a Jaliscoban (Mexikó) lezajló D csoport mérkőzésein Olaszország, Mexikó, Puerto Rico és Venezuela nemzeti csapatai küzdenek egymás ellen a továbbjutásért.
A WBC nyitómérkőzését március 6-án Izrael játssza Dél-Korea nemzeti csapata ellen.
A középdöntőket Tokióban és San Diegóban fogják lejátszani. Itt a csoportok első két helyezettje játszik majd egymás ellen s döntik majd el, hogy ki jut a Los Angelesben megrendezésre kerülő elődöntökbe. Az elődöntőket és a döntőt március 20-23 között játszák majd le Los Angelesben.
Természetesen az összes mérkőzést számos televízióállomás közvetíti. Egyes becslések szerint várhatóan legkevesebb négyszázmillió néző fogja követni a mérkőzések közvetítését. Természetesen ezeknek a mérkőzéseknek a közvetítése hirdetések nélkül elképzelhetetlen. Könnyű tehát megjósolni, hogy a WBC versenysorozat a helyi nézők által fizetett jegyvásárláson túl s hirdetések miatt több milliárd dollárt jelent.
Csak néhány számadat a becsléshez. A WBC honlapja szerint a még kapható jegyek árai a 10 – 450 dollár között mozognak. De vannak ennél drágább jegyek is, igaz, a honlap szerint azok már elfogytak. A döntőre 2100 dollár a legdrágább jegy ára, de már nem kapható. S akkor még nem beszéltünk a WBC versenysorozatát kísérő tárgyak eladásának bevételéről. Megvásárolhatók a résztvevő országok csapatainak híres baseball sapkái, amelyek darabja 30-40 dollár. Természetesen baseball mezek is kaphatók. A trikók árai 30$-90 dollár között mozognak, egy-egy híresebb játékos nevével ellátott trikó 150 dollár körül kapható, s a híres – kötelező – mez felsőrészek darabja 125 dollár körül vásárolhatók meg, mindezek akár az esemény honlapján is. Az USA csapat mezének felsőrésze 258 dollárba kerül, de van amerikai mez 330 dollárért is.
A World Baseball Classic (WBC) versenysorozatát a Major League Baseball és a Major League Baseball Players Association közösen szervezi.
A kapcsolódó előzetes sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a szervezők rendkívül fontosnak tartják, hogy a WBC eseményeinek bevételét a nemzeti baseball szövetségek számára biztosítsák, hogy ezzel is elérjék a különböző országokban a helyi baseball sportág fejlődését.
Elhangzott, hogy rendkívül fontosnak tartják, hogy a befolyó pénzekből az oktatást támogassák. Úgy gondolják ugyanis, hogy az így, a sportra szánt pénz a fiataloknak a szellemi fejlődését is el tudja segíteni.
De mi is az baseball?
A baseballt két csapat játssza egymás ellen. A játék lényege, hogy az egyik csapat dobó játékosa egy nagyjából ökölnyi méretű labdát nagy erővel eldob, s a másik csapat ütőjátékosának azt egy baseball ütővel el kell ütnie, amilyen távolra csak tudja. Miközben a labda remélhetőleg messzire elrepül, az idő alatt a játékosoknak el kell futniuk és meg kell érinteniük a játéktér különböző pontjain található bázis pontokat.
A baseball rendkívül népszerű sportág elsősorban az Egyesült Államokban, valamint az amerikai kontinensen és Kelet-Ázsia országaiban. Igy rendkívüli népszerűségnek örvend Japánban, a Dominikai Köztársaságban, Kubában, Panamában és Dél-Koreában.
A baseballt az Egyesült Államokban nemzeti sportnak kiáltották ki. Az amerikai Major League Baseball meccseinek látogatottságáról úgy hírlik, hogy nagyobb, mint az összes többi sportágé együttesen.
Észak-Amerikában nemcsak a baseball népszerű. A legtöbb nézőt a baseball mellett a kosárlabda és az amerikai futball vonza, de a baseball népszerűsége az Egyesült Államokban olyan magas, hogy ha valaki a „ballgame” (magyarul labdajátéknak fordíthatjuk) kifejezést használja, akkor a legtöbben a baseballra gondolnak.
Felmerül a kérdés: mi a fontosabb a baseball játékban – az egyéni teljesítmény, vagy a csapatjáték? Matt Bourne az MBL üzleti kommunikációért, a public relationsért felelős alelnöke azt válaszolta, hogy a baseball egyértelműen csapatjáték, de nagyon fontos az egyéni magas, sőt kiemelkedő teljesítmény. Egy-egy játékosnak például a dobó, vagy az ütőjátékosnak egyedül kell megoldania a dobást, az elütést, de a csapat többi tagja jó helyezkedésével nagyon sokat tud tenni a jó eredmény elérésében.
A sajtótájékoztató egyik résztvevője az Amerikában népszerű korábbi baseballjátékos Alois “Al” Terry Leiter volt. Tizenkilenc szezonon keresztül volt aktív baseball játékos, többek között a New York Yankees erőssége. Miután befejezte aktív sportpályafutását sportkommentátor lett.
Lehetőségünk volt Al Leiterrel a sajtótájékoztatót követően hosszasabban kettesben beszélgetni. Feltettük a kérdést: Miért menjek el egy baseball mérkőzésre, vagy miért üljek le a televízió elé megnézni, hogy a pályán néhány ember szaladgál egy kis labda után? Mi az oka annak, hogy ilyen népszerű, főként az USA-ban ez a sport?
Al Leiter (aki egyébként rendkívül humoros ember) arca elkomolyodott, s valóban komolyan a kérdést megdicsérve válaszolt. “A fiam, aki azóta elsőosztályú játékossá vált, kiskorában ugyanezt a kérdést tette fel nekem. Önnek is csak azt tudom most válaszolni, amit akkor neki válaszoltam” – nyilatkozta Al, majd hozzátette: „A baseball a világ legjobb játéka, aminek két oka van. Az egyik az atlétikus mozgás. Egy olyan sport, ahol tudni kell gyorsan futni és dobni, ütni, azaz jól kell tudni mozogni.”
„A másik ok, hogy a baseballt elsősorban fejjel játsszák. Gondolkozni kell, az embernek az agyát kell használnia. Mivel az eldobott labda a dobótól 170 km/h sebességgel érkezik az ütőjátékoshoz, akinek a másodperc töredéke áll csupán a rendelkezésére, hogy látva a labda irányát, sebességét, meghozzon egy döntést és azt végre is hajtsa. A döntés, amit végig kell gondolni, az az, hogy hogyan fogja fogadni, azaz megütni a labdát, hogy az elszálljon, amilyen messzire csak lehet. Ehhez agyra, gondolkodásra és annak a gyorsaságára van szükség. Ezért mondom, hogy a baseballt fejjel játszák, s csak ezt követi a mozgás, a futás” – tette hozzá Al Leiter.
Arra a kérdésünkre Al Leiter kapásból válaszolt, hogy hogyan lehet népszerűvé tenni a baseballt az olyan országokban, mint például Magyarország – ahol ugyan ismerik a sportágat, de ahol annak nincsen jelentős népszerűsége. Al szerint Európában bár már vannak csapatok, s helyenként erősek is, például Hollandiában, Olaszországban, vagy Németországban, azonban Európában még nem örvend nagyobb népszerűségnek ez a sportág. Mi viszont hozzátettük, hogy ismereteink szerint már Magyarországon is elindult a nemzeti bajnokság.
Al Leiter válasza a népszerűsítés kérdésében tehát egyértelmű volt, az MBL-ben javasolta, hogy ingyenes bemutatók. mérkőzések szervezésével, oktatással, a fiatalok érdeklődését felkeltve magyarázzák meg számukra, hogy miért is kiváló sport a baseball.