Site icon Napimagazin

Mozgássérült fiatalokat támogató kezdeményezéshez csatlakozott a Sziget

Mozduljunk ki! néven hazánkban egyedülálló kezdeményezés indult, melynek célja, hogy a mozgássérült fiatalok közül mind többen át tudják élni a társas események, koncertek, fesztiválok nyújtotta élményeket. A kezdeményezés egyik állomása az idei Szigeten lesz, ahol a mozgássérült fiatalok szakmai segítség mellett szórakozhatnak, de az alapítók számítanak más szórakozóhelyek együttműködésére is.

Magyarországon mintegy 250.000 mozgássérült él, akik közül sokan nem tudják átélni azokat az élményeket, melyeket a társas események nyújthatnak számunkra. Mozduljunk ki! néven indult új kezdeményezés célja, hogy a kerekesszékkel élők – szakmai segítség mellett – biztonságos módon, de önállóan “mozdulhassak ki” és szórakozhassanak.

“A kezdeményezés abból a szempontból közelíti meg a mozgássérültek kérdését, hogy a fogyatékossággal élő embereket nem akadályozottként, hanem aktív társadalmi életet élő fogyasztóként kezeli, minden területen az oktatáson, foglalkoztatáson át egészen a kikapcsolódásig, elkerülve a szükségtelen elkülönülést, vagyis a szegregációt” – meséli Csángó Dániel a Mozduljunk ki! egyik alapítója. Mint elmondta, a mozgássérültek szociális beleilleszkedéséről, szabadidős tevékenységéről még nem készült átfogó felmérés vagy tanulmány, de a területen dolgozó szakemberek egybehangzó véleménye szerint a fogyatékossággal, ill. kerekesszékkel élő fiatalok igen elzártan élnek, keveset járnak kikapcsolódni, és ha mégis, akkor sem jellemző, hogy nem fogyatékos kortársaikkal tennék azt.

Márpedig a fogyatékossággal élő emberek társadalmi elfogadottságához és befogadásához nélkülözhetetlen, hogy a mozgássérültek és a nem fogyatékossággal élők találkozzanak, közös élményeket szerezzenek, melyekből merítkezve a későbbiekben közeledhetnek egymáshoz – állítják a szervezők. “Jellegükből adódóan a zenei rendezvények, koncertek, fesztiválok vagy kulturális rendezvények igen ideálisak e találkozókhoz, és sok mozgássérült fiatal vágya, hogy önállóan, a mindennapi/hétköznapi környezetéből kiszakadva szórakozhasson, de állapotuk miatt ez szakmai segítség nélkül nem megvalósítható”- mondja Teofilaktu Alexandra konduktor, a mozgalom másik alapítója, hozzátéve, hogy mozgássérültek helyzete igen komplex, segítségre lehet szükségük az önellátás különböző területein, mint például kerekesszék használat, kommunikációs helyzetek megoldása, evés-ivás, mosdóhasználat stb.

Ezek miatt többségük segítség nélkül önállóan kikapcsolódni, bulizni nem tud. „Az a célunk, hogy a fogyatékossággal élők ne csak szemlélői, hanem résztvevői legyenek az életnek. Az ilyen eseményeken fiatalok jól érzik magukat, rengeteg élménnyel gazdagodnak, a spontán interakciók és új élethelyzetek pedig hozzájárulnak szocializációjukhoz, ezáltal pedig az önálló élet megtapasztalásához, valamint a társadalom befogadóvá tételéhez. Büszkék vagyunk arra, hogy ezt elsőként az egyik legnevesebb hazai fesztiválon tehetjük meg” – hangsúlyozta Zsolnay Dóra, konduktor, aki szintén kezdeményezés egyik ötletgazdája.

A Mozduljunk ki! csapat első “próbaprojektje” a tavalyi Szigeten volt az Ability Parkkal együttműködve. A fiatalok akadálymentes szórakozásának segítése abszolút megvalósult, hiszen a Mozduljunk ki! csapata az előzetesen regisztrált kerekesszékes vendégek egyéni képességeit és ellátási igényeit szem előtt tartva, közvetlen a helyszínen nyújtott szakmai segítséget számukra. Ezen belül a világhírű Pető Intézetben képzett segítők egy előzetes igény és képességfelmérést követően folyamatosan asszisztáltak a Szigeten való tájékozódásban, a programokban való részvételben, teljeskörűen segítve a kerekesszékeseket a nagyobb önállóság felé. A fesztivál ideje alatt így a fiatalok teljes biztonságban lehettek, ezáltal szabadidőt biztosítva a családtagoknak is.

 

Exit mobile version