Sokan, ha zsibbadást tapasztalnak, azonnal a gerincsérvre vagy valamilyen neurológiai betegségre gondolnak. Azonban a zsibbadás hátterében összetettebb folyamatok is meghúzódhatnak. Tiba Fanni és Szabó Réka, a Sherlock Rehab gyógytornászai szerint nem minden zsibbadás jelez komoly problémát – sokszor ártalmatlan jelenségről van szó.
A zsibbadás gyakori mindennapi élmény: akár egy egyszerű bizsergés formájában is megjelenhet, mint amikor víz ér a bőrünkhöz, vagy egy végtag elernyed. Egy kényelmetlen alvási pozícióból eredő zsibbadás is gyakori, és legtöbbször ártalmatlan. Ezektől nem kell megijedni – hívják fel a figyelmet a szakértők.
Hogyan működik az idegrendszer, és miként érzékelünk?
Az idegrendszer összetett rendszere a külső ingerek felvételétől azok agyi feldolgozásáig több lépésből áll. Például, ha megérintünk egy asztalt, a bőr mechanoreceptorai érzékelik a nyomást, és az ingerületet a perifériás idegek segítségével az agyba juttatják. Az agy ezt az információt feldolgozza, és amennyiben nem veszélyes, egyszerűen blokkolja. De ha például forró tárgyhoz érünk, az agyunk azonnali reakcióval védi a szervezetet, hogy elkerüljük a károsodást.
Miért érzünk zsibbadást külső inger nélkül?
A hétköznapok során számos inger ér minket, melyek nagy részét agyunk kiszűri, így ezek nem válnak tudatossá. Azonban ha tudatosan figyelünk testünkre, észlelhetünk olyan finom jeleket is, amelyek korábban elkerülték a figyelmünket. Ha valaki például aggódik a zsibbadás miatt, fokozott figyelemmel követi ezt az érzést, ami akár fokozhatja a zsibbadás intenzitását is, így kialakulhat egy ördögi kör.
Mi minden okozhat zsibbadást?
- Paresthesia – Az ideg enyhe károsodása: hosszan tartó nyomás vagy kényelmetlen pozíció hatására az idegsejtek vérellátása csökken, ami átmeneti zsibbadáshoz vezethet. Pozícióváltással a tünetek enyhülnek.
- Perifériás neuropathia – Ez nem a központi idegrendszert érinti, inkább a végtagok idegeit. Gyakori példa az alagút szindróma, amelyben egy ideg nyomás alá kerül, akár fájdalmat is okozva.
- Centrális neuropathia – A nyaki gerinc eredetű sérv nyomhatja a kilépő ideggyököket, ami nemcsak a nyakban, de távolabbi területeken is tüneteket okozhat.
- Centralis szenzitizáció – Hosszabb ideje fennálló inger esetén a központi idegrendszer egyre érzékenyebbé válik. Az agy ilyenkor már nem tudja pontosan azonosítani a probléma forrását, így generalizált zsibbadás és fájdalom is megjelenhet.
Hogyan ismerhető fel az idegi érintettség?
Idegi érintettségre utalhat, ha a zsibbadás mindig ugyanazon a helyen jelentkezik, vagy ha a gerinc fájdalma bizonyos mozdulatokra fokozza a zsibbadást. Az intenzív, gyorsan romló tünetek esetén azonban ajánlott orvosi segítséget kérni.
A zsibbadás kezelési lehetőségei
A kezelés személyre szabott, az egyéni anamnézis, mozgásvizsgálat és palpáció alapján történik. Lehetséges módszerek:
- Ortopéd manuálterápia (például Maitland vagy Mulligan terápia),
- Neurodinamika (más néven idegmobilizáció),
- Stecco-féle fasciamanipuláció.
Az emberi test működését sokféle külső-belső tényező befolyásolja. Fontos, hogy megtanuljuk értelmezni testünk jeleit, és ha szükséges, megfelelő segítséget kérjünk.