A Szépművészeti Múzeum legújabb kiállítása lenyűgöző utazásra invitál az ókori Mezopotámia világába. Az Istenek és démonok királysága – Mezopotámia Kr. e. 1000-500 című tárlat, amely 2025. február 2-ig tekinthető meg, Magyarországon először mutatja be ezt az időszakot, amely két nagy birodalom felemelkedésének tanúja volt.
Baán László, a múzeum főigazgatója a megnyitón kiemelte, hogy az európai kulturális örökség egyik jelentős forrása is Mezopotámiában gyökerezik. A kiállítás különlegessége, hogy a világ jelentős múzeumai közül 12 intézmény, köztük a párizsi Musée du Louvre, a berlini Vorderasiatisches Museum, és a bécsi Kunsthistorisches Museum is hozzájárult több mint 150 műtárggyal.
A kiállítás kilenc szekcióra tagolódik, amelyekben a látogatók megismerkedhetnek a korszak különféle művészeti alkotásaival és mindennapi életének lenyomataival. Különleges élményt nyújtanak a Babilónból feltárt Istár-kapu sárkánykígyói és az oroszlánt ábrázoló mázastégla-díszek, amelyek egykor a híres felvonulási utat díszítették.
Az ásatások során feltárt tárgyak mellett a pecséthengerek miniatűr ábrázolásai is megidézik Mezopotámia istenvilágát. A démonokat és mítikus alakokat ábrázoló szobrocskák, valamint az asszír és babilóni királyokat megörökítő műalkotások különleges betekintést nyújtanak a korszak kultúrájába.
A kiállítás záró szekciójában a híres Bábel tornya motívum elevenedik meg, amelyet németalföldi festmények és 20. századi magyar művek ábrázolnak.
A tárlatot Niederreiter Zoltán, az MTA-ELTE Lendület Asszír és Babilóni Istenvilág kutatócsoport vezetője és Roboz Erika, a Szépművészeti Múzeum munkatársa kurálták, akik nagy gondossággal válogatták össze a műtárgyakat, hogy a látogatók teljes képet kapjanak e lenyűgöző korszakról.
Forrás: MTI