Főoldal A világ Belföld Medveles a Szegedi Vadasparkban – vajon hosszú lesz még a tél?

Medveles a Szegedi Vadasparkban – vajon hosszú lesz még a tél?

Vasárnap különleges eseményre került sor a Szegedi Vadasparkban: a hagyományos február 2-i medveles során előbújtak a barnamedvék, Mici és Ursula. Bár a nap időnként előbukkant a felhők mögül, a két nőstény nem riadt meg árnyékától, hanem jóízűen falatozni kezdett a gondozók által készített finomságokból.

Megmentett medvék új otthona

A Szegedi Vadaspark 2015 óta gondozza Micit és Ursulát, akik egykor egy spanyol cirkuszban éltek. Az állatokat elkobozták, majd egy menhelyre kerültek, mielőtt végleges otthonra találtak Szegeden, ahol egy speciálisan számukra épített kifutóban élhetnek. Pontos életkoruk nem ismert, de valószínűleg 25 és 30 év közöttiek, így már idősnek számítanak. Vadon élő társaik általában harminc évig élnek, de fogságban akár negyvenéves kort is megérhetnek.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

Az időjárásjóslás hagyománya

A medveles népi hagyományai messzire nyúlnak vissza, és több kultúrában is megtalálhatók. A február 2-án, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepén végzett megfigyelések szerint, ha a medve meglátja árnyékát, azaz süt a nap, visszabújik, mert hosszú télre lehet számítani. Ha viszont borús, hideg idő fogadja, kint marad, jelezve a közelgő tavaszt.

A hasonló időjárásjósló hiedelmek nemcsak Magyarországon ismertek, hanem Németországban, Svájcban, Hollandiában is. Az amerikai mormotanap is innen ered: a holland telepesek vitték magukkal ezt a szokást az Egyesült Államokba, ahol végül nem a medve, hanem a mormota lett a „jósló állat”.

Medvék és tél

A barnamedvék a közhiedelemmel ellentétben nem alszanak igazi téli álmot, mint például a mormoták. Természetes élőhelyükön a hideg hónapokban csupán lelassul az anyagcseréjük, és földbe vájt üregekben vagy barlangokban húzódnak meg, de időnként előbújnak táplálékot keresni. A Szegedi Vadasparkban is látható volt ez a viselkedés: Mici és Ursula örömmel fogadták a gondozók által készített csemegéket, amelyekből még a „tél” szót is kirakták nekik – amit aztán a medvék gyorsan el is fogyasztottak.

Bár a nap néha kisütött, a két medve nem bújt vissza a medveházba. Hogy ez mit jelent a tél hosszára nézve? A népi bölcsességek szerint talán hamarosan megérkezik a tavasz.