Főoldal Életmód Gasztronómia Mautner Kontra Széll: fény derült a titokra

Mautner Kontra Széll: fény derült a titokra

Az utóbbi hetekben számos Mautner Kontra Széll feliratú plakáttal és egy sejtelmes reklámfilmmel találkozhatott a nagyközönség, melyen Mautner Zsófia és Széll Tamás párbajára próbálták felhívni a figyelmet. Sokunkban felmerült a kérdés, hogy vajon mi lehet a dolog mögött: egy új főzőshow, gasztroreality vagy valami egészen más? A mai sajtótájékoztatón végre lehullt a lepel: a jól kitalált marketingfogás mögött a Lidl áll, akik  íly módon próbálják bevezetni a legújabb receptoldalukat, ahol a két sztárszakács recepjteivel próbálják népszerűsíteni az otthoni főzést.

A Lidl új küldetésként célul tűzte ki, hogy forradalmasítja az otthon főzést: tudatosítja a vásárlókban, hogy a mindennapos főzés lehet egyszerű, kellemes és könnyű, bevezeti vásárlóit a konyhaművészeti titkok és új ízek birodalmába, valamint segít abban, hogy az otthoni főzés az alkotás örömét és az elégedettség érzését nyújtsa. A Lidl már a bevásárlásnál törekszik a kényelmességre és gyorsaságra az üzletei mérete és átlátható elrendezése által.

mautner_kontra_szell_8

Az edukációs céllal is rendelkező új irány számos eszközt alkalmaz arra, hogy az otthon főzés mindenki számára elérhető és szerethető legyen. A kommunikáció főszereplőjeként két olyan emberrel találkozhatunk, akik bár különböző irányt képviselnek, és nemükből adódóan nézeteik is sokszor eltérnek, profi segítséget nyújtanak a kezdő háziasszonyoktól kezdve a gyakorlott konyhamesterekig mindenki számára.

mautner_kontra_szell_11  mautner_kontra_szell_12

Érdekessége a holnap startoló weboldalnak (lidlkonyha.hu), hogy Mautner és Széll kapnak egy azonos alapanyagot, melyből készítenek egy fogást, amit videórecept formájában is meg lehet majd tekinteni, majd végül maguk az olvasók szavazhatnak arról, hogy melyik étel nyerte el jobban a tetszésüket. Míg Mautner Zsófiától izgalmas fűszerezési ötleteket és igazi színes ételeket leshetünk el, addig Széll Tamás beavat minket a Michelin-csillagos technikákba, amiket otthon is elkészíthetünk a saját konyhánkban.

mautner_kontra_szell_3

A Lidl új küldetése megalapozott tényekre épül, hiszen nulladik lépésként reprezentatív kutatást készíttetett a magyar lakosság főzési, vásárlási és étkezési szokásairól, melynek eredményei alátámasztották a Lidl feltételezésit. A kutatás szerint legalább alkalmanként a magyar lakosság 92 százaléka, vagyis majdnem mindenki főz. A válaszadók több mint felének a főzés a családnak való örömszerzést jelenti, míg további 44 százalékuk számára öröm és kikapcsolódás ez a tevékenység. Jelentős többség számára még inkább fokozná a főzés örömét, ha az kevesebb időt venne igénybe, ötletet kapna a változatosságra és olcsóbb lenne. A Lidl minderre megoldást kínál a ma induló új irányvonallal, ami mindannyiunkat megtanít arra: otthon főzni kedvező áron, kényelmesen, gyorsan is lehet, egészséges termékekkel.

mautner_kontra_szell

A sajtótájékoztató folyamán Mautner és Széll is elkészített egy-egy fogást, melynek fő hozzávalója a kacsa volt. Mautner Zsófia lassan sült, tépett kacsacombot készített céklapürével, míg Széll Tamás ropogós kacsacombot karamellizált káposztával és sült hagymával. Mindkét fogás nagyon finom, érdemes otthon kipróbálni őket és döntse el mindenki, hogy ki a jobb!

Mautner Zsófia:

Lassan sült, tépet kacsacomb céklapürével

mautner_kontra_szell_13

Hozzávalók:

Cékla 1 kg (megsütve)

Görög joghurt 30 dkg

Fokhagyma 1 gerezd (lereszelve)

Citrom 1 db (leve kifacsarva)

Olívaolaj 0,5 dl

Római kömény 1 tk.

Méz 3 ek.

Kacsacomb 2 db

Só ízlés szerint

Bors ízlés szerint

Tálaláshoz:

pirított, sós mandula – ízlés szerint

friss menta – ízlés szerint

Elkészítés

A céklákat megsütjük: egyenként, héjastul alufóliába csomagoljuk (előtte pár csepp olívaolajat és egy csipet sót teszünk rá), majd 200 °C-os sütőben – a cékla méretétől függően – kb. 1,5 óra alatt puhára sütjük. Amikor kissé kihűlt, lehúzzuk a héját, és felkockázzuk. Turmixgépben vagy botmixerrel simára pürésítjük, majd hozzákeverjük a joghurtot, a reszelt fokhagymát, a citromlevet, az olívaolajat, a római köményt és a mézet. Sózzuk, borsozzuk.

A kacsacombokat konyhai papírtörlővel leitatjuk, alaposan sózzuk, borsozzuk, tepsibe tesszük, fél dl vizet öntünk alá, majd 170 °C-os sütőben kb. 2 óra alatt teljesen puhára sütjük, közben néha locsolgatjuk a kisülő zsírjával. Lefejtjük a csontról a húst, darabokra tépjük. A sült céklakrémen tálaljuk, megszórjuk pirított, hámozott, sós mandulával és friss mentával.

Széll Tamás

Ropogós kacsacomb karamellizált káposztával és sült hagymával

mautner_kontra_szell_14

Hozzávalók:

Kacsacomb 10 db

Lila káposzta 1 fej

Kacsazsír 30 dkg

Rozmaring 5–6 szál,egy része frissen finomra vágva

Kakukkfű 8–10 szál, egy része frissen finomra vágva

Vöröshagyma 4 fej, 1 fej hat egyforma cikkre vágva

Étkezési só ízlés szerint

Frissen őrölt bors ízlés szerint

Méz ízlés szerint

Balzsamecet ízlés szerint

A káposztával kell kezdeni, mert ennek a sülési ideje négy óra, ezért a legjobb, ha a káposztát előző nap elkészítjük. A káposztát egészben, a külső takarólevelek leszedése nélkül (!) megmossuk, 160 °C-ra előmelegített sütőbe tesszük, sülési időnek pedig négy órát állítunk be. Nem kell rá semmi: sem só, sem víz, sem zsiradék! Tapasztalni fogjuk, hogy a külső levelek szenesen elfeketednek, majd szárazra sülnek. Ne ijedjünk meg, ez teljesen normális!

Négy óra elteltével a káposztát a sütőből kivesszük, és addig hűtjük, amíg kezünkkel az égett leveleket el tudjuk távolítani. A külső pár levélről van szó, mert belül egészben puhára párolódott az illatos káposzta. Nem túl vékony, ujjnyi, másfél ujjnyi cikkeket vágjunk belőle úgy, hogy a torzsa tartsa egybe a szeleteket! Hűtőben 3–4 napot, egészben hagyva akár többet is kibír. Tehát előre tudjuk tervezni a káposztát a kacsa sütéséhez, innentől kezdve pedig nagyon egyszerű a recept!

A kacsacombokat megtisztítjuk, sütéshez formázzuk, alaposan sózzuk, borsozzuk, be is dörzsöljük. Magas falú tepsibe rendezzük a hagymacikkeket és a kacsacombokat, pár szál rozmaringot, kakukkfüvet teszünk mellé. A kacsazsírt felolvasztjuk, majd alaposan meglocsoljuk a hagymás combokat. 120–130 °C-os sütőben sütjük, amíg majdnem teljesen megpuhul, közben sűrűn locsolgatjuk a tepsiben lévő zsírral, forgathatjuk is azért, hogy hol a bőrös, hol a húsos oldala legyen felül. Ha a combok megpuhultak, kivesszük őket a hagymákkal együtt, a zsírt másra használjuk.
Azért, hogy a bőre ropogós, de a húsa szaftos maradjon: vagy serpenyőben sütjük kevés zsíron bőrös oldalával lefelé, majd egészen rövid ideig a húsos oldalát is; vagy sütőben grillezzük (felső sütés), amíg szép aranybarna nem lesz.

Ha a kacsa bőre ropogós, a húsa omlós, rácsra tesszük pihenni, és a káposztával foglakozunk. Serpenyőbe teszünk keveset a kisült kacsazsírból, felforrósítjuk, majd a hagymákat és a káposztacikkeket ezen megpirítjuk. Ha az egyik fele elkészült, megfordítjuk őket, ha a másik fele is elkészült, csurranásnyi balzsamecetet és mézet teszünk hozzá. Ha az ecet elpárolgott, hagyjuk karamellizálódni a mézet, majd még tegyünk hozzá egy kis ecetet és kevés kacsazsírt. Ecetet többször tegyünk hozzá, legalább 3–4 alkalommal, de mindig párologtassuk el teljesen! Közben alaposan sózzuk, majd frissen őrölt, nem túl finom feketeborsot hintsünk rá! Ügyeljünk arra, hogy se a hagyma, se a káposzta ne essen szét, maradjanak egészben, amennyire csak lehet.

(Ha a káposztát ezzel az eljárással készítjük, akkor egy új, édes-kesernyés, földes íz bukkan elő az eddig megszokott „párolt káposzta” ízhez képest.)

Ha elkészültünk, a káposzta- és hagymacikkeket tányérra rendezzük, tetejére tesszük a ropogós kacsacombot, frissen vágott rozmaringgal és kaukkfűvel megszórjuk, végül egy keveset kanalazunk mellé a káposzta és hagyma pirításánál fennmaradó ecetes–karamellizált mézes szaftból.

Még több fotó: Napimagazin Facebook oldal

A cikkhez tartozó fényképeket Canon EOS 5D Mark II fényképezővel készítettük.
Együttműködő partnereink: Acer Hungary, Gigabyte, Sony, MSI, Epson, Canon, Camera Kft., Nike
Utómunka hardver: Acer, Gigabyte, MSI