Site icon Napimagazin

Különleges olvasmányok egy őszi délutánra

könyvek-olvasas

Egy őszi borús, esős délutánon nincs tökéletesebb program az olvasásnál: egy kis nasi és egy pokróc kíséretében bekucorodni a kedvenc fotelünkbe egy izgalmas könyv társaságában, ahol egy kis időre megszűnik a külvilág és csak mi vagyunk és az aktuális olvasmány. Jól hangzik, igaz? A Jaffa Kiadó újdonságaiból válogattunk ki pár ígéretesnek tűnő olvasmányt.

Jeff Abbott – Nem akarod tudni

Kezdjük is egy igazi feszültségekkel teli, fojtogató légkörű, vérbeli pszichothrillerrel egy kisváros sötét oldaláról és egy tökéletesnek hitt család régóta rejtegetett titkairól.

A csendes texasi kertváros parkjában holtan találják Danielle Robertset, a közösség sikeres, szeretett és megbecsült örökbefogadási tanácsadóját, aki számos helyi családnak hozta el a szülői lét örömét. Danielle halála az egész kisvárost megrázza, de talán senki sincs annyira lesújtva, mint a szomszédos Pollitték, akik szinte családtagjukként szerették a nőt. A rejtélyes bűneset a környékbeliekhez hasonlóan őket is gyanakvóvá teszi, és agyafúrt mesterkedések lavináját indítja el: mégis ki akarhatta Danielle halálát ebben a békés kisvárosban, és miért? A kérdésekre senki sem tudja a választ, de hamarosan szinte mindenkire a gyanú árnyéka vetül.

Pollitték mindig is sziklaszilárdan hittek abban, hogy családi kötelékük megbonthatatlan. Ám amint a nyomozás során Danielle életének sokkoló igazságai a felszínre törnek, a család tagjai lassan szembesülnek a többiek titkaival, ami próbára teszi a másik iránti elkötelezettségüket. Hamarosan mindannyiukban megfogalmazódik a torokszorító kérdés: vajon meddig megy el valaki, hogy a szeretteit védje, és mik azok a titkok, amikért ölni is érdemes?

Bódi Attila – PAX

Bódi Attila különleges atmoszférájú, hol emelkedett stílusú, hol fanyarul groteszk regényében, amely meghökkentő és lenyűgöző módon ötvözi a filozófiai és teológiai értekezés, a mágikus realizmus és a disztópia elemeit, egy időtlen és éppen ezért ma is rendkívül aktuális kérdést feszeget kortárs és végletesen profán szemszögből. Vajon tudna-e mit kezdeni a mai világ egy megváltóval, és tudna-e mit kezdeni a megváltó ezzel a világgal; egyáltalán, lenne-e még helye bármilyen alakban, formában a teremtőnek az általa teremtett valóságban, ha az olyan, mint a miénk most?

A Pax, ez a béklyózó realitások és szédítő szürrealitás szűk határmezsgyéjén mozgó, sodró lendületű, ám alapjában véve meditatív mű, ez a modern Biblia-parafrázis azoknak szól, akik megkérdőjelezik a világot, amelyben hisznek.

Czingel Szilvia – A női test alakváltozatai 1880-1945

A második világháborút megelőző hatvanöt év döntő hatással volt a női testkultúrára. A folyamat egyik csúcspontját az 1920-as évek jelentették, amikor a női sziluett teljesen átalakult, és megszületett a mai értelemben vett modern női test. A fűzőviselés évszázados divatja után egyszerre csak láthatóvá vált a láb, sőt a comb is, divatba jött a rövid bubifrizura és a fogyókúra. A nők ismerkedni kezdtek a modern fehérneműk típusaival, és megjelentek a strandokon, ahol szigorú fürdőruha-viseletben ugyan, de már a vízbe is bemerészkedhettek. Népszerűvé vált körükben a sport, ajkukon megjelent a rúzs, a merészebbek körmén pedig vörös körömlakk virított.

Czingel Szilvia új könyvében azt vizsgálja, hogy az 1880–1945 közötti időszakban lezajló óriási társadalmi és kulturális változások – mint a két világháború, a nők tömeges munkába állása, a fokozódó iparosodás, a szecesszió vagy épp a jazzkorszak – hogyan hatottak a női testkultúrára. A korszakban a nők egyszerre ütköztek falakba és megengedő gesztusokba, amelynek következtében valódi „testőrület” bontakozott ki. Mindehhez hozzájárultak azok az elementáris hatással bíró női szépségversenyek is, amelyeknek győztesei követendő mintává váltak a fiatal lányok tömegei számára.

A női test alakváltozatai megmutatja, hogyan született meg a modern női szépségeszmény, az ideális test, és miképpen alakultak ki azok az elvárások és kihívások, amelyeknek a mai nők is igyekeznek megfelelni.

Légrádi Gergely – Nélkülem Nélküled

Légrádi Gergely regénye korunk mókuskerék-generációjáról szóló, megrázó írás. Miklós teljesítménykényszer alatt éli mindennapjait. Identitását munkájában betöltött pozíciója határozza meg, amelynek egy hirtelen jött, súlyos betegség vet véget, egyszeriben rávilágítva kiüresedett, elfojtásokkal teli életére, amely alól a házassága sem kivétel. Eszter, Miklós felesége pedig kénytelen ráébredni, hogy mellőle is elszaladtak az évek. Az emlékek, a barátok. Ráadásul elkerülhetetlennek tűnik, hogy egyedül maradjon két gyermekükkel.

Mindenki keres valamit. Valaki kapaszkodókat, a meg nem élt élet emlékeit. Más azt, hogy hol és mikor romlott el minden. Van, aki a múltban ragad. Megint más a feldolgozás, az újrakezdés lehetőségeit kutatja. 

Sági György – Hiszen ti ismeritek

Azt hisszük, ismerjük magunkat. Azt hisszük, ismerjük családunk történetét, tudjuk, ki honnan származik. Aztán egy genetikai teszt felborít mindent. A Hiszen ti ismeritek kiindulópontja is egy DNS-teszt meglepő eredménye. Ami után meg kell fogalmazni a kérdést, vajon ki vagyok én? Kik az őseim, kitől mit kaptam örökül?

A válaszkereséssel indul el a történet, ami a zsidók vándorlásának, keveredésének évezredeken és földrajzi térségeken átívelő kalandos, szövevényes, romantikus legendájává terebélyesedik. Hogy végül a huszadik század közepéig tartó hányattatások után kiindulópontjára visszatérjen. 

Az Ígéret földjén létrejött állam vajon mindenki, így akár a történetünk szereplői számára is beteljesítette a hozzáfűzött reményeket? Megvalósította az álmaikat? Ha igen, akkor miért indul útnak az etióp zsidó fiú egy szír sebesülttel, hogy a modern exodus stációit végigjárva eljusson nagyanyja gyűlölt Németországába? Vajon elégtételt akar venni a sérelmek miatt? Hiszen a zsidó hagyomány szerint nem felejthetünk. Vagy a zsidóság örök dilemmája indítja útnak: menni vagy maradni? A válasz az etióp Jeremiah és a német Cornelia történetében rejlik.

+ Extra az egészségért: Steven Low, Jarlo Ilano – Tartásjavítás tetőtől talpig

Mire van szükséged a tartásod javításához? Leginkább a tested működésének megértésére, rendszerszintű megközelítésre, a szokásaid megváltoztatására – és személyre szabott gyakorlatokra. Ugyanis akármilyen hihetetlenül hangzik, nem létezik tökéletes testtartás, csak olyan, amely egy adott helyzethez optimális lehet.

A könyv bemutatja a tartásunkra ható tényezőket, valamint a fájdalmakat okozó leggyakoribb tartásbeli problémákat is, így megértheted, miként tudod önállóan is fejleszteni a tested működését. Számos olyan gyakorlattal is megismerkedhetsz, amely nem az egyes izmokra fókuszál, inkább abban segít, hogy jobban „érezd” a testedet. Nincs szükség eszközre, edzőre vagy partnerre – csak és kizárólag a saját testedre és a motivációdra.

A gyakorlatokkal fejleszteni tudod a mobilitásodat, az erődet, sőt az állóképességedet is, ráadásul beépítheted őket az edzéstervedbe, alkalmazhatod bemelegítésként vagy levezetésként is, és még munka közben is használhatók, ha be tudsz iktatni néhány perces szüneteket. A feladatok elsőre egyszerűnek tűnnek, és a legkevésbé sem megterhelők – ennek ellenére elképesztő hatással lesznek a tartásodra. Egyszerű és személyre szabott gyakorlatok, önállóan összeállítható edzésterv, optimális testtartás és jobb közérzet – a tökéletes kombináció!

Exit mobile version