Site icon Napimagazin

Inkább beszéljünk halkan, de ne suttogjunk, ha gégegyulladásunk van!

A vírusos gégegyulladás kezeléséhez az esetek többségében elegendő az odafigyelés és a gége, a hangszalagok kímélése. A gyorsabb felépüléshez dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa ad tanácsokat.

Akut, vagy krónikus gégegyulladás?

A gége a torok hátsó részének a folytatásaként kapcsolódik a légcsőhöz. A gégében találjuk meg a hangszalagokat, amelyek épsége elengedhetetlen a tiszta hangképzéséhez. A gége megbetegedése ezért gyakran okoz rekedtséget, vagy akár rövid időre a hang teljes elvesztését is. Az akut gégegyulladást döntően vírusok okozzák. Krónikus tüneteket – elhúzódó rekedtséget – általában a hang túlerőltetése, allergia, reflux, dohányzás, nyaki trauma, rheumatoid arthritisz, lupusz, vagy bizonyos gyógyszerek szedése okozhat.

Jellegzetes tünetek

A betegség rendszerint a nyak első részén észlelhető erős torokfájással jelentkezik, majd röviddel ezután a hang rekedtessé válik. A fertőzés miatt a hangszalagok is begyulladhatnak, ami akár átmenetileg teljes némaságot is okozhat az érintetteknek. Enyhe hőemelkedés, köhögés is jelentkezhet. A gégegyulladás sokszor más betegségekhez – torok-, vagy mandulagyulladás, nátha, influenza – társul. Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy ilyen esetben a felsoroltak mellett a betegek egyéb tünetekről – fejfájásról, fáradtságról, orrfolyásról, izom- és ízületi fájdalmakról, duzzadt nyaki nyirokcsomókról – is beszámolnak.

A betegség lefolyása

A gégegyulladás tünetei rendszerint az első 2-3 napban rosszabbodnak, majd ezt követően egyre inkább enyhülnek, a teljes gyógyulás általában egy hetet vesz igénybe. A hang ezután még egy ideig rekedtes, vagy a megszokottól eltérő lehet, mert a gyulladás megszűnését követően a hangszalagoknak hosszabb időre van szüksége a regenerálódáshoz.

Tanácsok a gyors felépüléshez

Fogyasszon sok folyadékot, mert így a gyulladt gége is gyorsabban tud gyógyulni! Igyon akkor is, ha a nyelés fájdalmas, mert a dehidráltság fejfájást, fáradtságot is okozhat.
A láz- és fájdalomcsillapítók szedése enyhítheti a tüneteket, a gargalizálás, vagy a különböző cukorkák, spray-k azonban csak a torokfájás ellen hasznosak, mert használatuk során a gégét nem, csak a torok hátsó részét tudjuk elérni. Párásítani viszont nagyon is érdemes, a nedves levegő belégzése – hasonlóan a bőséges folyadék fogyasztáshoz – képes enyhíteni a gyulladást és megkönnyíti a váladék felszakadását. A cigarettafüst, az alkohol és a koffein kerülendő, mert irritálhatja a gyulladt területet.

Írjon, vagy suttogjon

Mivel a betegség során a gyulladás a hangszalagokat is érinti, ezért a gyógyulás ideje alatt a beszéd nem javasolt. Ha mindenképp közölni valónk van a környezetünkkel, akkor inkább írásban tegyük, vagy halkan, levegősen, rekedten mondjuk el, a suttogás ugyanis jobban igénybe veszi a gégét, mint a halk beszéd. Ha erre nem ügyelünk, akkor a normál hang visszanyerése jóval több időt vehet igénybe – figyelmeztet dr. Holpert Valéria.

Mikor forduljon orvoshoz?

A gégegyulladás tünetei egy hét alatt rendszerint elmúlnak, ezért mindenképpen orvosi vizsgálat javasolt, ha a tünetek erősödnek, vagy ennél tovább is megmaradnak. A rekedtség tovább is tarthat, de ha három hét alatt sem múlik el, akkor forduljunk orvoshoz. Duzzadt nyaki nyirokcsomók, vagy 3-4 nap alatt sem múló magas láz esetén szintén. Sürgősségi ellátást igényel, ha a gégegyulladás mellett nehézlégzés is jelentkezik, ilyenkor ne várjuk meg a tünetek rosszabbodását, kérjünk mielőbbi segítséget!

 

Forrás: www.fulorrgegekozpont.hu

Exit mobile version