Mindenkinek laknia kell valahol, még azoknak is, akik ingatlanokkal foglalkoznak. Kérdés, miben más egy szakmabeli, mint a laikus vevő. Gadanecz Zoltán, a GDN alapító-tulajdonosa szerint az ingatlanpiacon járatos vásárlónak komoly előnye, hogy tudja, mi forgalomképes és mi kevésbé.
Gadanecz Zoltán azt látja, hogy a szakmabeliek előbb maguknak próbálnak keresni egy jó lakást, majd rájönnek, hogy a legjobb ajánlatok az ingatlanhálózatok választékában vannak.
„Ugyanazokon a lépéséken mennek végig, mint bárki más, azzal a különbséggel, hogy nagyobb tapasztalatuk van az ajánlattételben és az áralkuban” – mondta a GDN vezetője, aki példaként saját lakásvásárlását említette. A szakember sétálás közben szúrta ki egy ház falán az eladó táblát, és épp ott volt az ingatlan tulajdonosa is. Felmentek, megnézték, tetszett neki, de nem kezdett gerillaakcióba.
„Mivel nem tudtam volna a lakásról, ha nincs a tábla, ezért felhívtam a kollégát és megbeszéltem vele, hogy legyen belőle keresztértékesítés. A legtöbb kolléga tudja, hogy akkor jár a legjobban, ha ingatlanostól vásárol, mert nagyon megkönnyíti a dolgát” – magyarázta Gadanecz Zoltán.
Tapasztalatai szerint a szakmában dolgozók sokkal szúrósabb szemmel nézik meg a lakást, értékelik a főbb paramétereket. Az ingatlanpiaci szakemberek szem előtt tartják azt is, hogy csak olyat vegyenek, ami a későbbiekben értékesíthető marad, ahol jó az ár-érték arány. Az érzelmeiket persze ők sem tudják kikapcsolni.
„Az otthonunk kiválasztása emocionális kérdés, de mégis igyekszünk egy átalakítás során figyelni a szakmai finomságokra” – mondta Gadanecz Zoltán, aki hozzátette: ha valaki befektetési céllal vásárol, nemcsak a lakást, hanem a környező ingatlanok értékét is felméri.
„Megvizsgáljuk, hogy az adott környéken a felszereltség függvényében milyen áron kínálják az adott lakást. Ez határozza meg, hogy később nyereséggel lehet-e majd kiszállni belőle” – tette hozzá a szakember.