Sokakat érdekelhet a kérdés, hogy jelenleg milyen módozatai vannak az amerikai bevándorlásnak. Cikkünkben összefoglaljuk a legáltalánosabb formákat.
Számos téves vagy egyenesen félrevezető információ lelhető fel e téren, ami hatványozottan jelen van a mondjuk úgy: amerikai bevándorlás témájával foglalkozó közösségi média (különösen a zárt Facebook csoportok) körében. Sok elmélet és rengeteg tájékoztató olvasható online, de nem igazán adnak konkrét kiindulópontot és egyértelmű eligazítást az érdeklődő számára.
Alapvetően az elméleti sík, mint papírforma szerinti lehetőség, illetve az életszerű valóság között nagy a tátongó szakadék. A bevéndorlási folyamat az USA-ba kategóriákra van osztva, ezek alapján lehet bevándorolni az országba. A gyakorlat azt mutatja, hogy az egyén részéről az amerikai bevándorlás sikere azon múlik, hogy mennyire sikerül integrálódnia.
- Családi köteléken alapuló bevándorlás: ez általános és gyakori módja az Egyesült Államokba való bevándorlásnak azon személyek számára, akiknek közeli családtagjai (házastárs, gyerek, szülő) az Egyesült Államok állampolgárai vagy állandó rezidensei.
Talán a házasság amerikai állampolgárral a leggyakrabban előforduló eset az Egyesült Államokba való bevándorlásra, mert 7-8 hónap alatt rezidens státuszt eredményez, annak ellenére, hogy a személy ESTA (vízummentesség) vagy B1/B2 látogató (turista) vízum keretében érkezett Amerikába, valamint évek óta státuszon kívüliként (túltartózkodóként) éli az amerikai életet: dolgozik, adót fizet, cégével vállalkozik, és a többi. Az LMBTQ vagy az azonos nemű párok esetében az Egyesült Államokba való bevándorlás folyamata semmiben sem különbözik, mint bármely más férfi és nő pár házassága esetén. A Bevándorlási Hivatal (USCIS) jogilag nem ismeri el az élettársi kapcsolatot; tehát az LMBTQ vagy az azonos nemű pároknak is meg kell házasodniuk hivatalosan egy olyan államban, ahol az adott állam joghatósága elismeri az azonos nemű párok házasságát.
- Menedékjog: az Egyesült Államokba való bevándorlás módja a menedékjog kérése azon személyek számára, akik üldöztetés vagy félelem elől menekülnek hazájukból. Az utobbi pár évben a menedékjog az egyik leggyakrabban kérvényezett bevándorlási kategória. Az Egyesült Államokban menedékjogra jogosult az, aki faji, vallási, nemzetiségi, meghatározott társadalmi csoporthoz való tartozása – szexuális másság, vagy politikai nézetei miatt üldöztetés vagy üldöztetéstől való megalapozott félelem miatt menekült el hazájából.
- DV vízum lottó: a hivatalos weboldalon a DV lottó jelentkezés online történik és teljesen ingyenes. Érdemes adnia mindenkinek egy esélyt magának, aki az Egyesült Államokban szeretne letelepedni. Minden évben lehet élni ezzel a lehetőséggel, mert teljesen szimpla és online történik a beadása.
- Befektetés alapú bevándorlás: normál személyek számára az nem könnyen járható út. A befektetés azon személyek számára képezheti a bevándorlás módját, akik jelentős pénzeszköz-forrásokkal rendelkeznek, és komoly összeget (általában több százezer vagy millió dollárt) hajlandók befektetni egy amerikai vállalkozásba.
- Foglalkoztatás alapú bevándorlás: gyakorlatban csak olyan egyének számíthatnak amerikai munkavízumra, akiknek magas képzettségük vagy speciális szakmai tudásuk van, amiből a jelenlegi amerikai munkaerőpiacon hiány van. Az amerikai munkavállalói vízum megszerzésének előfeltétele, hogy eleve kell egy szilárd alapokon álló amerikai cég (szponzor), amely petíciót nyújt be az Egyesült Államok Állampolgársági és Bevándorlási Szolgálatához (USCIS) a leendő külföldi (pl. magyar) alkalmazott nevében. Továbbá a Department of Labor külön ellenőrzi, hogy van-e az amerikai (belső) munkaerő piacon esetleg olyan kvalifikált egyén, aki elvállalná az adott munkakörben meghirdetett állást, azaz rendelkezik az adott munkakör betöltéséhez a megfelelő szakmai tudással vagy képzettséggel. Ugyanakkor a munkavállalói vízum kategóriák éves kvótákhoz vannak kötve, hogy összegszerűen hány munkavállalási vizát adhat ki a hivatal. Amennyiben az adott személynek sikerül megszerezni a munkavállalói vízumot, azzal tisztába kell lennie, hogy az Amerikába való bejövetelt követően az amerikai cégnek hosszú évekig (körülbelül 6 év) alkalmazottként folyamatosan foglalkoztatnia kell a bevándorlót, és ha időközben bármi okból megválik tőle (cégleépítés, anyagi nehézségek), akkor újrakezdődik az egész bevándorlási folyamat.