Az El Niño – Déli Oszcilláció (ENSO) erős meleg fázisai jelentős hatással lehetnek a villámtevékenységre, különösen a Föld északi féltekéjén. Egy új kutatás szerint ez akár Magyarországon is több zivatart eredményezhet. A soproni HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet (FI) munkatársai az ENSO és a villámtevékenység közötti kapcsolatot vizsgálták egy különleges, évtizedek óta gyűjtött adatsor segítségével.
Több évtizedes mérések alapozzák meg a kutatást
A soproni kutatók már a nyolcvanas évek óta vizsgálják a villámok által keltett, nagyon alacsony frekvenciás természetes rádiójelek észlelését. 1993 óta a Nagycenkhez közeli Széchenyi István Geofizikai Obszervatórium gömbantennája segítségével mérik az úgynevezett Schumann-rezonanciákat, amelyek a villámok által generált elektromágneses hullámokat mutatják ki.
„A mérés még ma is üzemel, így a világ egyik leghosszabb ilyen adatsorával rendelkező intézetté váltunk” – mondta el Sátori Gabriella professzor emerita, a kutatás vezetője.
A villámtevékenység változásainak nyomában
A kutatás bemutatta, hogy a Schumann-rezonanciák napi és éves változásai hogyan tükrözik a globális villámtevékenység átrendeződéseit. Ezek a rezonanciák még távoli földrészek, például Dél-Amerika hatalmas zivatarainak mozgására is érzékenyen reagálnak. Ez az érzékenység lehetővé teszi, hogy akár több ezer kilométerre zajló villámtevékenységet is nyomon követhessenek magyarországi mérőállomásról.
„Lassan 10 éve foglalkozom ezzel a területtel, de még ma is lenyűgöz, hogy ilyen távoli eseményeket vizsgálhatunk egy magyar mérőállomással” – mondta Bozóki Tamás, a kutatás második szerzője.
El Niño és a villámok kapcsolata
A kutatók eredményeik alapján kiemelték, hogy az ENSO meleg fázisai, amelyek során a Csendes-óceán trópusi vizeinek hőmérséklete megemelkedik, világszerte befolyásolják a villámtevékenységet. A trópusokon felgyülemlő hő az ENSO után szétterjed, és a közepes szélességeken, így a Föld északi féltekéjén, enyhe felszíni hőmérséklet-emelkedést okoz. Ez a változás a villámok számának jelentős növekedéséhez vezethet.
„Ez az egyik legizgalmasabb eredményünk, amely segíthet jobban megérteni a villámtevékenység és az éghajlati folyamatok közötti összefüggéseket” – emelte ki Sátori Gabriella.
Miért fontos a villámtevékenység kutatása?
A villámok nem csupán látványos természeti jelenségek, hanem az időjárási és éghajlati folyamatok fontos indikátorai is. A Meteorológiai Világszervezet (WMO) nemrég a villámokat az alapvető klímajellemzők közé sorolta, mivel fontos információkat szolgáltathatnak a légkör állapotáról.
A kutatók következő célja Magyarország elmúlt 30 évének villámtevékenységét részletesebben megvizsgálni, hogy feltárják az ENSO hatását. Az így megszerzett tudás segíthet a gazdasági károkat okozó zivatarok, például szupercellák előrejelzésében és kezelésében.
A kutatás részletes eredményeiről az Atmospheres című tudományos folyóiratban számoltak be.