Site icon Napimagazin

Gazdasági híd az USA és Magyarország között – interjú Barát Tamással

A világon mindenütt fontosnak tartják, hogy a nemzetközi kereskedelemben jó kapcsolatok alakuljanak ki az egymással kereskedő országok, az ott működő kereskedők között. Ez így van, amióta a világ, a világ, amióta csak létezik külkereskedelem. Ezért számos országban működnek az úgynevezett bilaterális – vagy más szóval – vegyes kamarák. Ezeknek az a feladata, hogy a két ország kereskedőit kölcsönösen információval lássák el, s hogy az üzletemberek közelebb kerüljenek egymáshoz, hogy megkönnyítsék az országok üzletemberei közötti kapcsolatot, hogy minél több jó üzlet jöhessen létre. Barát Tamással beszélgettünk.

„Közös, kölcsönös előnyök megteremtésére törekszik a New York-i Amerikai Magyar Kereskedelmi Kamara, rövidített nevén az AmHunCham NY is. (American Hungarian Chamber of Commerce of New York) Ez a Kamara talán a legrégebbi külföldön megalakított Kereskedelmi Kamara, hiszen eredetileg 1909-ben alakult” – válaszolta a Napimagazin.hu kérdésére Barát Tamás, az AmHunCham NY elnöke. Majd hozzátette: „Ez a kamara az utóbbi években nem működött megfelelően, nem segítette az amerikai és a magyar üzletemberek egymással történő üzleti kapcsolatainak létrejöttét, ezért idén februárban mintegy harminc Amerikában élő magyar üzletember összeült, s elhatározta, hogy újjá alakítja a Kamarát. Áprilisban megkaptuk az ehhez szükséges amerikai engedélyeket, s május 3-án megtartottuk az alakuló közgyűlést. Azóta pedig több eredményt is fel tudunk mutatni.”

Napimagazin: Mielött az eredményekről beszélnénk, tisztázzuk mivel foglalkozik az AmHunCham NY?

Barát Tamás: A New York-i Magyar Kereskedelmi Kamara üzletemberek laza, önkéntes kapcsolódása, annak érdekében, hogy a szervezet tagjai könnyebben találjanak üzleti kapcsolatokat az Egyesült Államokban és Magyarországon. Az AmHunCham NY tagjai számára segítséget nyújt üzleti partnerekkel való kapcsolatteremtésre. Fontos küldetésünk, hogy segítséget nyújtsunk tagjaink üzleti kapcsolatai létrehozásában, fejlesztésében, valamint működjünk közre abban, hogy a tagok üzleti jó hírnevüket növelhessék. Alapjában véve három feladatot látunk el. Legfontosabb feladatnak az “üzleti házasságközvetítést” tartom. Mi, a kamara soha nem fogunk konkrét üzleteket létrehozni, az nem a mi feladatunk, az a kereskedők, az üzletemberek dolga. A mi feladatunk, hogy létrehozzuk azokat a kölcsönösen előnyös kapcsolatokat, amelyek szükségesek a jó üzletek létrejöttéhez.

A második feladatot úgy fogalmaztuk meg, hogy ellátjuk a “szóvivői” feladatokat. Ez azt jelenti, hogy igyekszünk ismerté tenni tagjaink üzleti tevékenységét, érdekeit, üzletről alkotott véleményét. Ennek érdekében eseményeket szervezünk, vagy mások által szervezett eseményeken veszünk részt. Ilyen volt a közelmúltban az amerikai kormányügynökség által a kifejezetten kisvállalkozások számára szervezett Nemzetközi Második B2B Fórumon való részvételünk, ahol bemutattuk Magyarországot, mint üzleti partnert, a Kamarát, illetve tagjainkat.

A harmadik feladatunk ehhez szorosan kapcsolódik, s ez az információcsere feladata. Ennek keretében az AmHunCham NY az üzleti élethez szükséges információkat biztosítja tagjai számára a két ország gazdasági életével kapcsolatban. Ez mindkét irányban igaz. Gyüjtjük és továbbítjuk az információkat mindkét országból az érdeklődő magyar és az amerikai üzletemberek számára. Az információkat elsősorban honlapunkon (www.amhuncham.org), illetve személyes konzultációk során, tanácsadás keretében biztosítjuk az érdeklődők számára, természetesen magyarul és angolul is.

Napimagazin: Kik lehetnek és kik az AmHunCham NY tagjai?

Barát Tamás: A New York-i Amerikai – Magyar Kereskedelmi Kamara tagja lehet bármely magyar és/vagy amerikai állampolgár, aki üzleti, kereskedelmi tevékenységet folytat, avagy kíván folytatni az Egyesült Államokban és/vagy Magyarországon, illetve az Európai Unió országaiban, de más nemezetek képviselői is kérhetik felvételüket a szervezetbe. Van már tagunk például Szlovákiából is. Szeretném hangsúlyozni, hogy az AmHunCham NY a két ország hatóságaitól, politikai pártoktól, független szervezet.

Napimagazin: Az AmHunCham NY tehát egy nagyon régi, de mégis fiatal szervezet. Az előbb eredményeket említett. Milyen eredményekről lehet ilyen rövid idő alatt beszámolni?

Barát Tamás: Négy eredményt szeretnék megemlíteni. Elsőként, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával folytatott személyes tárgyalásaink eredményeként az AmHunCham NY már ott szerepel a Magyar Vegyes Kamarák között. Ezzel ismerte el az MKIK kamaránk erőfeszítéseit, amit az amerikai – magyar piacon teszünk a kereskedelemfejlesztése érdekében. Második eredményként szeretném megemlíteni, hogy a nagyon sikeres, a Budapest Vállalkozásfejlesztési Alapítvány által szervezett budapesti AmHunCham NY Work Shop következményeként beszámolhatunk arról, hogy az elmúlt két hónapban tizenkilenc üzleti vállalkozás keresett meg bennünket, hogy segítsük termékeik, vagy szolgálatásaik amerikai piacra juttatását.

 

Ehhez kapcsolódik a harmadik eredmény. Nevezetesen az amerikai magyar gazdasági kapcsolatok fejlesztése, a magyar cégek amerikai piaci jelenléte növelése érdekében együttműködési megállapodást irtunk alá New Yorkban a Főkonzulátuson a Magyar Nemzeti Kereskedőház (MNKH) Zrt-vel. Tekintettel arra, hogy nekünk nincsen és a Kamara funkciójából fakadóan nem is lehet, az üzletek lebonyolításához szükséges apparátusunk, hálózatunk, ilyennel a Kereskedőház rendelkezik, ezért kötöttük meg az üzletek létrejötte érdekében ezt a megállapodást.

S a negyedik eredmény, a már említett Második Nemzetközi B2B Fórumon történő részvételünk. Itt nemcsak az AmHunCham NY tevékenységét, illetve Magyarország üzleti előnyeit tudtuk bemutatni a nemzetközi üzletember közönségnek, de tárgyalásokat is folytattunk tagjaink érdekében. Ezek közül szeretném kiemelni a New York Public Library-val folytatott tárgyalásunkat. Ennek eredményeként tagjaink ingyenesen jutnak majd hozzá a Könyvtár teljes kutatási adatbázisához. Ez komoly üzleti előnyöket jelenthet majd tagjaink számára.

Napimagazin: Végezetül egy személyes kérdés. Lapunk olvasói Barát Tamást újságíróként ismerik, hiszen tudósításait olvashatjuk a Napimagazin oldalán. Egy újságíró hogyan lesz egy Kereskedelmi Kamara elnöke?

Barát Tamás: Azt gondolom, hogy talán néhányan a Napimagazin olvasói közül is tudják, hogy korábban nemcsak újságíróként dolgoztam. Közel ötven éve foglalkozom kommunikációval, kommunikáció szervezéssel, marketing-kommunikációval, szervezeti kommunikációval, public relations tevékenységgel és tömegkommunikációval.

Munkám során hosszú ideig a külkereskedelemben dolgoztam, ily módon kerültem kapcsolatba az amerikai piaccal, még az 1970-es évek második felében. Először 1976-ban jártam az USA-ban üzleti úton. Sokat segített munkámban, hogy korábban nemzetközi szervezetekben képviselhettem Magyarországot.

Nagyon jó tapasztalatokat lehetett szerezni a Londonban, vagy Brüsszelben található szervezeteknél. Hat évig dolgoztam az International Public Relations Association Magyar Nemzeti Koordinátoraként, vezetőjeként, az IPRA tanácsában, öt évig pedig az Európai Public Relations Konföderáció, Igazgatótanácsának tagjaként, korábban főtitkárként, majd alelnökként szereztem nemzetközi gyakorlatot. Jó sorsom következtében pedig az utóbbi években USA-ba akkreditált külföldi tudósítóként van szerencsém és lehetőségem Budapestre küldeni tudósításokat.

Nagyon büszke vagyok arra, hogy lehetőségem volt arra, hogy készíthettem interjút például Henry Kissinger volt Külügyminiszterrel és Eli Wiesel Nobel díjas íróval, közéleti személyiséggel. Tekintettel arra, hogy egy amerikai cég a kiadója a CCO Magazinnak, amelynek alapítása, 2006 óta a főszerkesztője vagyok, így ennek a cégnek a jóvoltából a kapcsolatom a kereskedelmi tevékenységgel is megmaradt. Igy került sor arra, hogy idén februárban néhány Amerkában élő magyar üzletember megkérdezett, hogy nem vállalnám-e el az AmHunCham NY megszervezését, vezetését. Igent mondtam, s most ott tartunk, hogy az AmHunCham NY májusban elkezdte működését, s most novemberben, szerénytelenség nélkül állíthatjuk, vannak már eredményeink.

Együttműködő partnereink: ASUS, Acer Hungary, Sony, KonzolvilágEPSONMyActionCam, Canon, Camera Kft.
Utómunka hardver: ASUS, Acer, Gigabyte
Exit mobile version