Site icon Napimagazin

Fertőzés elleni tippek a nyaralás idejére

Mikor a nyaralás végre elkezdődik, csak gondtalan, élményekben gazdag pihenésre vágyunk. A forgatókönyvben betegségek, hazatérés utáni láz, fejfájás, hányinger és izomfájdalmak biztosan nem szerepelnek, pedig nem csupán egzotikus utazás, hanem már egy európai túra esetén is számolnunk kell a fertőző betegségekkel.

Ezért érdemes utánajárni, hogy a legkedveltebb nyaralóhelyeken milyen egészségügyi veszélyek leselkednek ránk, mikor van szükség védőoltásokra, laborvizsgálatokra, hogy a nyaralás valóban szép emlék maradjon.

Életre szóló kaland, életre szóló betegség?

A szabadság közeledtével az időjárás-előrejelzések monitorozása napi rutinná válik, papírokat intézünk, fürdőruhát próbálunk és ügyelünk rá, hogy bele is férjünk. S ha minden és mindenki a helyén van, indulhat az életre szóló kaland. Annak érdekében, hogy ez minden szempontból pozitív élmény legyen, a bőröndünkben kapjon helyet egy kis gyógyszeres doboz is.  Fájdalomcsillapítók, megfázás elleni szerek, hasmenés elleni gyógyszer, gyulladáscsökkentő és gombás fertőzés elleni krém mindenképpen legyen nálunk. Ezek megmenthetik a nyaralást, de a veszélyes, fertőző betegségektől nem védenek meg, ezért utazás előtt fontos minél több forrásból információkat gyűjteni arról, hogy a célországban milyen egészségügyi veszélyek vannak.

Azt gondolnánk, hogy Európán belül nem lehet gondunk a fertőzésekkel, hiszen hasonló higiénés körülmények biztosítottak, mint hazánkban. Ugyanakkor nem számolunk az eltérő körülményekkel, például, hogy a tengerparton felszolgált halételek, tengeri csemegék a Földközi-tengerből kerülnek a tányérunkra, ahová a környező városok szennyvize is kerül.   A halételek számos fertőzés forrásai lehetnek, a mediterrán tengeri kagylók közel 40%-a például hepatitis A-val fertőzött. Többek között Görögország, Bulgária, Montenegró vagy Törökország területén a csapvíz nem fogyasztható. A szennyezett csapvízből készült jégkockák, üdítők és koktélok is fertőzés forrásai lehetnek.

S ez csupán néhány példa, de azért ne riadjunk vissza a kalandoktól, hiszen odafigyeléssel ezek a betegségek megelőzhetőek. S ha mégis megtörténne a baj, a labordiagnosztikának köszönhetően gyorsan fel lehet ismerni a kórokozót és megkezdeni a kezelést. Ezt elkerülendő az utazás előtt legalább egy hónappal érdemes felkeresni az oltóközpontokat, ahol felvilágosítanak az előforduló betegségekről, és beadják a szükséges oltásokat. A mediterrán országokban három kiemelt, de védőoltással megelőzhető fertőzésre kell felkészülni, ezek a hepatitis A, a hepatitis B és a hastífusz. Amennyiben körültekintően, az egészségügyi körümények ismeretében vágunk bele a nyaralásba, megkímélhetjük magunkat attól, hogy egy  idegen ország kórházi ellátásának legyünk kitéve. S valljuk be, ez azért megéri a fáradságot. Ezt megkönnyítendő összegyűjtöttük néhány közkedvelt desztináció egészségügyi veszélyeit, s a jellemző betegségek legfőbb ismérveit.

Spanyolország

Európa egyik gyöngyszeméről nem feltétlenül gondolnánk, hogy számolni kell valamilyen fertőző betegséggel, pedig Spanyolországban az utóbbi pár évben megnőtt a hepatitis B fertőzés veszélye, mely májrákot okozhat. A betegség leggyakrabban tűszúrással, sérüléssel, szexuális érintkezéssel terjed. A hepatitis B elleni védőoltással életre szóló védettség szerezhető, ezért érdemes fontolóra venni utazás előtt. Nem szabad elfeledkeznünk a hepatitis A-ról sem, amely szennyezett étellel és itallal, jégkockával, csapvízzel, valamint tengeri és nyers ételekkel is terjedhet. A hepatitis A elleni két védőoltással több évtizedre szóló védettség szerezhető.

Mexikó

A világhírű mexikói konyhát és a helyi Tequilát nem szabad kihagyni, de elővigyázatosan kell fogyasztani a finomságokból. Érdemes a jól átsült és átfőtt ételeket választani, valamint a hepatitis A és hastífusz ellen védőoltással védekezni. A csapvíz fogyasztása sehol sem ajánlott az országban. A trópusi országrészeken, Cancun, illetve Acapulco környékén sok a malária parazitával fertőzött szúnyog és a moszkitó. A malária ellen gyógyszerekkel lehet védekezni, amelyek eltérőek lehetnek az ellenjavallataikat tekintve. Ezért is érdemes utazás előtt a háziorvosunk és az oltóközpontok véleményét, tanácsait kérni.  Mivel a rovarok alkalmanként Dengue-lázat is okozhatnak, ami ellen nem létezik védőoltás, használjunk szúnyogriasztó krémeket a nyaralás teljes ideje alatt!

Thaiföld

Vakító kék tenger, fehér homok, maga a földi paradicsom. Thaiföld egy igazi csoda, azonban a higiénés körülmények az országban uralkodó szegénység miatt eltérnek az európai normáktól. Emiatt ez a terület erősen fertőzöttnek számít hepatitis A és hastífusz szempontjából. A virágzó szexturizmus miatt a hepatitis B fertőzés is igen elterjedt. Mivel az ország trópusi éghajlatú, vigyáznunk kell a rovarokkal, különösen a maláriát terjesztő szúnyogok lehetnek veszélyesek. A heves hidegrázással és lázrohamokkal járó betegség súlyos esetben halálos kimenetelű is lehet, és az is előfordulhat, hogy a tünetek csak egy év elteltével jelentkeznek. Ez azért különösen veszélyes, mert ennyi idő múltán keveseknek jut eszükbe, hogy maláriára gyanakodjanak, s ha az utazó nem hívja fel a figyelmet arra, hogy korábban mediterrán, fertőzés-veszélyes területen járt, a tünetek könnyen az influenza irányába terelhetik az orvos diagnózisát. Ez pedig veszélyes késlekedéshez vezethet a kezelésben, és halált is okozhat. A tünetek akár évek múltán többször is visszatérhetnek.

Szokatlan tünetek? Irány a laborvizsgálat!

A fentieken túl bármilyen egzotikus vagy kétes higiéniával rendelkező országból hazatérve még hetekig érdemes odafigyelnünk a testi tünetekre. Amennyiben nem kaptunk védőoltást és lázat, hányingert, fejfájást, izomfájdalmakat, esetleg egyéb szokatlan tüneteket észlelünk, azonnal forduljunk a háziorvoshoz! A fertőző betegségek kizárása érdekében érdemes laborvizsgálatot kérni, hiszen csak a labordiagnosztika képes közel százszázalékos pontossággal megállapítani ezen kórokozók jelenlétét. A különféle laborvizsgálatoknak köszönhetően a betegségeket már olyan korai szakaszukban felismerik, amikor káros következményeik még kiküszöbölhetőek. Mivel a nyaralás során elkapott fertőzések lappangási ideje sokszor hetekig, hónapokig is tarthat, s fennáll a továbbfertőzés veszélye, a saját és a környezetünk védelme érdekében is érdemes élni ezzel a lehetőséggel. S ha kellő gondot fordítottunk a vizsgálatokra és a prevenciós lépésekre, akkor felszabadultan vehetjük nyakunkba a világot újra és újra.

Exit mobile version