Milyen lehet az az épület, amiért valaha egy ember öngyilkosságot követett el? De ne szaladjunk ennyire előre, mert a kérdés megválaszolásán kívül még számtalan titkot fedhetünk fel egy különleges terézvárosi épületről, a Benczúr Palotáról. A palota nemcsak építészeti meglepetéseket tartogat, hanem meghökkentő „életrajzzal” is büszkélkedik.
Élt egyszer valamikor a 19. század második felében egy gazdag gyártulajdonos (Stern Ignác), aki vagyonát a szeszfőzésnek köszönhette. A lepárlóipar igen jövedelmező volt, így fiainak sem kellett szűkölködni, hatalmas birodalom örökösei lettek (a fivérek később felvették az Egyedi magyar családnevet). A kisebbik fiú, Lajos vitte tovább a lepárló üzemet, ami igazi aranybányának bizonyult. Hamarosan lakórezidencia és irodák céljára megépíttette a Benczúr utca 27. szám alatt található pazar palotát. Az elbeszélések szerint a testvérek a lovassport szerelmesei is voltak, híres lócsaládokat alapítottak. A palota kertje is őriz egy emléket ezekből az időkből. Ha hinni lehet a színpad mögötti emlékoszlopnak, akkor a kertben a híres ló, Kincsem egyik dédunokájának hamvai nyugszanak. Az Egyedi név hamarosan ismertté vált arisztokrata és nagypolgári körökben egyaránt, ám hamarosan tragédiák árnyékolták be a család mindennapi életét. A gazdasági világválság őket is sújtotta, anyagi gondokkal küzdöttek. Az idősebb fivért veje fojtotta meg bosszúból, Lajos pedig öngyilkosságot követett el, hogy a palota felszámolását megakadályozza. Az épület szerencsére azóta is áll. 1930-ban a Magyar Királyi Posta vásárolta meg – s ahogyan azt a főhomlokzat felirata is hirdeti –, itt alakult meg a Postás Művelődési Központ. A palota egyediségét ezt követően ez határozta meg, a postások nagy családjának lett a kulturális fellegvára, a hajdani Egyedi családi Palotából Benczúr postás Palota lett, ezzel megnyitva kapuit minden érdeklődő előtt.
Egy időre ugyan bezárták, de ma már újra régi fényében, a posta által létrehozott Postakürt Alapítvány fenntartásában várja a látogatókat, mint igazi közösségi hely, ahol megtalálható a szórakozáshoz, a kikapcsolódáshoz és a kultúrához minden összetevő. Az épület II. és III. emeltén kapott otthont a Postamúzeum, mely állandó és időszakos kiállítása mellett interaktív múzeumpedagógiai foglalkozásokkal várja a látogatókat. A Benczúr Ház szervezésében a palota komolyzenei rendezvényeknek, költői és irodalmi esteknek is rendszeresen otthont ad; az étterem-galériában pedig egy jó ebéd vagy kávé mellett képzőművészeti kiállítások várják az érdeklődőket. A palotában családi és céges rendezvények megtartására is lehetőség nyílik, a csodás környezet is hozzájárul a program emlékezetességéhez. Aki pedig ennek a háromemeletes rezidenciának az építészeti örökségeire kíváncsi, garantáltan elégedett lesz, hisz lépten-nyomon akad valami érdekes látnivaló. A díszlépcső fordulójában Róth Miksa műhelyében készült virágos üvegablak fogadja az érkezőt. Az aula kupolája alatt télikertet alakítottak ki, a Szalon (ma Díszterem) az utcára néző középső terem volt, míg a Hölgy termet (a mai Fehér Szalont) és az Úri termet (a mai Barna Szalont) két oldalsó teremben helyezték el. A Vadászterem szép fafaragásos galériájával (a zenekar számára) étkezőként szolgált. A ház mögött, az épület teljes szélességében téglafallal körülvett kert található, benne egy gyönyörűen felújított szabadtéri színpaddal.
Látnivaló tehát akad bőven. A Benczúr Palota egy igazi Jolly Joker, ha valaki össze akarja kötni a gasztronómiai kalandozást a történelmi kalandozással és a kulturális élménnyel.