Site icon Napimagazin

Az újságírók és a média jogairól, kötelességeiről, kötelezettségeiről és felelősségéről

Az újságírók és a média jogairól, kötelességeiről, kötelezettségeiről és felelősségéről

A New York-i székhellyel működő külföldi sajtótudósítók szövetsége (AFPC) média portálja közölt egy cikket az újságírók, a média jogairól, kötelességeiről, kötelezettségeiről és felelősségéről. A cikket Barát Tamás, lapunk New York-i tudósítója, az AFPC Etikai Igazgatója írta. A cikk magyar fordítását a szerző engedélyével közöljük.

Az újságírók és a média jogairól, kötelességeiről, kötelezettségeiről és felelősségéről

A sajtó intézményeinek komoly feladata van abban, hogy etikai szempontból tisztázza az újságírók jogait, kötelességeit és felelősségét. Ez rendkívül fontos egy olyan időszakban, amikor a mesterséges intelligencia egyre inkább elterjed és komoly etikai kérdések merülnek fel a médiában. 

Az ENSZ 1948-ban fogadta el az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, de az emberi kötelezettségekre és felelősségekre vonatkozó bármilyen nyilatkozat még mindig az ENSZ elfogadására vár. 

Az „Emberi kötelességek és felelősségek egyetemes nyilatkozata” elnevezésű okmány 1979-ben született meg. Ez a javaslat felvázolja az emberi jogi rendszereinkben rejlő kötelességek és felelősségek rendszerét. Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának elveire épül. 

Az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata felvázolja az újságírók és a sajtó jogait. Különösen fontos a 19. cikk, amely kimondja, hogy „Mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás és a véleménynyilvánítás szabadságához; ez a jog magában foglalja a szabad véleménynyilvánítás szabadságát, valamint az információ és eszmék keresésének, befogadásának és terjesztésének szabadságát bármely médiumon keresztül és határok nélkül”.

Az említett Nyilatkozat 29. cikke is beszél a kötelezettségekről, ezt nagyon általános megfogalmazásban teszi. „Mindenkinek kötelezettségei vannak a közösséggel szemben, amelyben egyedül személyiségének szabad és teljes kibontakozása lehetséges”.

Ezért az újságírói közösségnek tisztáznia kell jogait és kötelezettségeit.

A média joga, kötelessége

Az újságírók döntő szerepet játszanak a médiakultúra és a demokratikus társadalom fenntartásában. Az információ szabad áramlása és a források védelme hozzájárul a társadalmi fejlődéshez és az egyéni jogok védelméhez. Az újságíróknak alapvető joguk, hogy tudják, mi történik a társadalomban, és kötelességük, hogy a lehető legpontosabban tájékoztassák a társadalmat.

Az újságírói jogok kiemelkedő fontosságúak a demokratikus társadalmakban. Sok szó esik a média és az újságírás jogairól, de kevesebb a kötelességekről. 

Van ország, ahol ezt igyekeznek komolyan kezelni. Például az Egyesült Államok alkotmánya meghatározza a szólás- és sajtószabadsághoz való jogot. Az első módosítás mindkettőt védi. Eszerint az újságíróknak joguk van nyilvános helyekre belépni, hogy híreket gyűjtsenek és terjesszenek. Ez többek között magában foglalja azt a lehetőséget, hogy video- vagy hangfelvételeket készítsenek nyilvános eseményekről, beleértve a bűnüldözési tevékenységeket is, mindaddig, amíg nem zavarják vagy akadályozzák a bűnüldözést.

Ebben a tekintetben az újságírók kötelessége és felelőssége, amikor eseményekről tudósítanak, hogy a média megőrizte semlegességét. Az újságírónak is kötelessége a bűnüldözési szabályok betartása.

Az International Declaration on the Protection of Journalists (az újságírók védelméről szóló nemzetközi nyilatkozat) kimondja, hogy minden újságírónak joga van az információk és eszmék kereséséhez, befogadásához és terjesztéséhez, határok nélkül.

Az újságíróknak joguk van az információforrásokhoz hozzáférni és szabadon tájékozódni a közéletet érintő eseményekről. Az újságírókat úgy kell kezelni, mint az átlagpolgárokat, de különleges jogokkal rendelkeznek. Az újságírónak kötelessége és felelőssége az igazság keresése, valamint az események és kérdések tisztességes és átfogó bemutatása. Minden újságírónak meg kell fontolnia, hogy tájékozott maradjon, és tartsa tiszteletben az etikus újságírás elveit! 

Az újságíróknak joguk van megvédeni az információforrásaikat. A médiatartalmak szolgáltatóinak általános joga, hogy az információforrás személyazonosságát bizalmasan kezeljék. Emellett az újságíróknak joguk van névtelen forrásokra hivatkozni. Felelős újságíró az, aki tudatosan vállalja döntései, ítéletei, cselekedetei, tettei, magatartása és viselkedése következményeit, elvei és erkölcsi felfogása alapján. 

Az újságírók kötelezettségei és felelőssége

A kötelezettségek a felelősség kérdésében mindenekelőtt fel kell hívni a figyelmet az Emberi Kötelezettségek Egyetemes Nyilatkozatára, amely az InterAction Council 1997-ben elfogadott indítványa. Ez a deklaráció elismeri a világ minden emberének méltóságát, egyenlő és elidegeníthetetlen jogait, valamint a szabadság, az igazságosság és a béke alapját. (Az InterAction Council egy 1983-ban alapított független nemzetközi szervezet. Olyan államférfiak csoportját tömöríti, akik országukban a legmagasabb tisztséget töltötték be).

Az Emberi Kötelességek Egyetemes Nyilatkozata szerint minden embernek vannak kötelességei és felelősségei is.

Néhány kiemelés a kötelességekből:

Etikai elvek:

Az újságírói feladatokkal összefüggésben beszélnünk kell az újságírók etikai kötelezettségeiről. 

Ezek talán a legfontosabb kötelességek:

Összefoglalás

Az újságírók és a médiaszakemberek munkáját egy sor jog, feladat, kötelezettség és felelősség határozza meg. Ezeket az elveket határozza meg a Society of Professional Journalists (Hivatásos Újságírók Társaságának) etikai kódexe. Ebből idézzük a legfontosabb elevket:

Jogok:

Kötelességek és kötelezettségek:

Felelősség:

Az InterAction Council említett nyilatkozata szerint „Mivel a jogok és a kötelességek elválaszthatatlanul összekapcsolódnak, az emberi jognak csak akkor van értelme, ha elismerjük, hogy másoknak kötelességük tiszteletben tartani azt. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a felelősség fogalmának fontosságát. Végül is a felelősségtudat az, ami az embereket felelőssé teszi tetteikért. Valójában mindannyian felelősek vagyunk azokért a problémákért, amelyekkel az emberiségnek ma szembe kell néznie.”

Mint sajtóetikával évtizedek óta foglalkozó újságíró teszem hozzá: Nekünk, újságíróknak kötelességünk tájékoztatni a társadalmat arról, hogy mi történik a világban. Ennek a kötelezettségnek része, hogy tiszteletben tartsuk és betartassuk szakmánk írott és íratlan szabályait. 

Barát Tamás

AFPC USA Etikai Igazgatója

Az eredeti cikk angol nyelven megjelent a FOREIGNPRESS.ORG oldalon.

Források:

Exit mobile version