Site icon Napimagazin

Amerika: nyitunk?!

A NapiMagazin főszerkesztője azt kérte tőlem, hogy küldjek egy tudósítást arról, hogy hogyan látom, milyen a helyzet 2021 nyarának elején az Egyesült Államokban. Ha egy szóval szeretném jellemezni a helyzetet, akkor a “megnyugvás” szóval lehet kifejezni azt, ahogyan itt éreznek az emberek. Azaz… New Yorkból jelentkezem.

Az amerikai közvélemény elindult a megnyugvás útján. Az egyik New York Állambeli kórház vezető főorvosa fogalmazta ezt meg számomra így: “A beoltott emberek magas száma egyfajta megnyugvást hozott Amerika számára.” 

Az amerikaiak úgy érzik, hogy a Covid 19 járvány alábbhagyott. Egyikük – New Jersey-ben, a Hudson folyó túlpartján – úgy fogalmazott, hogy “a háborúnak vége.” Általában azt tapasztalom, hogy az emberek megkönnyebbültek. A túlpartot egy hasonlattal úgy jellemezném, hogy míg New York, Manhattan, Bronx a folyó pesti oldalát jelenti, addig Hoboken, Englewood, Teaneck, Fort Lee városok, melyek New Jersey-ben találhatók, a folyó budai oldalán terülnek el. A George Washington Bridge, ahogyan az Árpád híd Budapesten összeköti a két államot.

Az elmúlt napokban többször is jártam New Jersey említett városaiban, s úgy láttam, az emberek nem hordanak maszkot, kivéve az üzletekben, mert ott még kötelező. Az üzlet tulajdonosokra van bízva, hogy saját üzleteikben megengedik-e a maszk nélküli vásárlást. A tapasztalatom szerint nem. 

Buszra várók egy New York-i buszmegállóban. A maszk kötelező!

A közlekedési eszközökre, buszokra, metróra is csak maszkban lehet felszállni. A kesztyű használata már nem kötelező, míg korábban azt is nagyon komolyan vették.

Jellemzőnek tartom, ami a tudósítás írásának napján történt. New York városa ma kiadott egy SMS üzenetet, egy figyelmeztetést: továbbra is ajánlják a maszk használatát mindenkinek.

Sajnos a világon még mindig az USA a legfertőzöttebb.

Egy korábbi – februári – tudósításban azt írtam, hogy az Egyesült Államokban túllépte a 450 ezer főt a Covid járvány halálos áldozatainak száma. A betegek száma több mint 26,5 millió.  

A 2021. 06.30- i adatok – a John Hopkins Egyetem jelentése – szerint az esetek száma meghaladja a 33,6 milliót, míg az elhunytak száma túllépte a 604 ezer főt.

Az USA-t közvetlenül India követi a sorban 30,3 millió beteggel. A harmadik Brazilia 18,5 millió esetszámmal. 

Összehasonlításul Magyarországon a John Hopkins Egyetem jelentése szerint 808,128 esetet regisztráltak és az elhunytak száma 29,992. 

Az amerikaiak megnyugvásának két alapvető oka is van. Egyrészt a beoltott népesség magas, másrészt az új betegek alacsony száma. 

Ami a beoltottságot illeti: egy oltást már több mint 180 millióan kaptak meg és 154,9 millióan teljes oltottsággal rendelkeznek. Az USA összlakosságának átlagosan 54,4 %-a rendelkezik már oltással. A 180 millió beoltott között a 65 év felettiek oltási aránya már 87,9%. A teljes 65 év feletti népesség körében ez a szám 78%.

Az arányok megértését segíti, ha figyelembe vesszük, hogy az USA összlakosságának száma a 2019-es adatok szerint 328,2 millió fő.

Ami az uj betegek számát illeti, örvendetes, hogy ez a szám egyre csökken. A CDC (Centers for Disease Control and Prevention), USA egészségügyi hatósága legutóbbi jelentése komoly betegszám csökkenésről számolt be. Forrás: CDC https://gis.cdc.gov/grasp/COVIDNet/COVID19_3.html 

A CDC azt jelentette, hogy az év eleji csúcshoz képest június második felére a kórházba került új betegek száma visszaesett a vírusjárvány kitörési – nagyjából 2020 március eleji – szintjére.

Azonban azt is világosan látni kell, amit a CDC hangsulyozott jelentésében, hogy a COVID-19-et okozó vírus a mutáció révén folyamatosan változik, és új változatokhoz vezet. Ezek sajnos könnyebben és gyorsabban terjedhetnek, mint más változatok, ami több COVID-19 esethez vezethet. 

A CDC jelentése megjegyezte, hogy a világon jelenleg többféle változat található. Ezek közül felhívták a figyelmet  2021. június 15-én a B.1.617.2 (Delta) változatra, mivel ez emberről emberre könnyebben terjed, mint más változatok, és súlyosabb betegséget okozhat. 

A Covid 19 vírusjárvány hirein kívül egyre több más témáról is szólnak a híradások. Így többek között vezető hír volt, hogy 2021. június 17-én Biden elnök aláírta a nemzeti függetlenségi napról szóló törvényt, amely június 19-ét szövetségi ünnepnek nyilvánította. Ez a nap a rabszolgaság végének tiszteletére szolgál az Egyesült Államokban. 

Ennek az ünnepnek a kapcsán a CDC kinyilvánította, hogy küldetésének tekinti, hogy “megvédje a nemzetet az egészségügyi és biztonsági fenyegetésektől. A rasszizmus komoly közegészségügyi fenyegetés, amely közvetlenül érinti több millió amerikai jólétét. A CDC elkötelezett amellett, hogy foglalkozzon a rasszizmus hatásával.” 

New York 1st Ave, az ENSZ palota előtti útszakasz 2021 július 1-én délelőtt. Nincsen nagy forgalom, mivel az ENSZ továbbra is zárva a turisták, a látogatók elől. 

New York újra nyitva

New York Állam honlapja arról számolt be, hogy a legtöbb COVID-19 korlátozás megszűnik, mivel a 18 éves vagy annál idősebb New York-i lakosság 70% -a megkapta az oltás első adagját. Ennek következtében “New York City július 1-től teljesen újra megnyílik” – jelentette be Bill de Blasio polgármester. „Teljes erővel készen állunk az üzletek, a vállalkozások, irodák, színházak megnyitására” – tette hozzá a polgármester.

Az NBC híradása szerint Andrew Cuomo New York-i kormányzó kijelentette, hogy szeretné, ha a város minél hamarabb megnyílna. A teljes nyitás a nyár folyamán folyamatosan várható. Az éttermek, edzőtermek, üzletek, fodrászatok és arénák teljes kapacitással nyílnak meg. A kisebb színházak a nyár folyamán újra megnyílhatnak, és a Broadway nyitását szeptemberre igérik. A részleges nyitás már meg is megtörtént. Az első előadásokat a nagyközönség június utolsó hetében már látogathatta. Az iskolák várhatóan ősszel visszatérnek a „teljes erőre”. Andrew Cuomo kormányzó bejelentette, hogy New York államban feloldják a tilalmakat. Kinyilnak a New York-i bárok, éttermek. Megszűnt az u.n. beltéri étkezési tilalom.

Meleg van

A Covid mellett van egy másik gond is, s ez a meleg. A hőség annyira megviseli az embereket, hogy természetesen figyelmeztetést adtak ki, hogy aki teheti ne menjen utcára. Június 30-án New York polgármestere egy figyelmeztetést küldött a mobiltelefonokra. Bill de Blasio arra kérte a lakosságot, hogy ami elektromos készülék kikapcsolható, azt kapcsolják ki, mert New York városa gondban van az óriási áramfogyasztás miatt. Van olyan kerület, amelyikben akadozott az áramszolgáltatás. Működnek a légkondicionáló berendezések. Ez nem csoda, hiszen például tegnap a kocsim hőmérője 100 fokot mutatott. 100 fok Fahrenheitben értendő. Ez megfelel 37.77 Celsius foknak. Szóval nagyon meleg van. 

Tudósítóként abban reménykedem, hogy mihamarabb arról számolhatok majd be az olvasóknak, hogy a világ visszatér a normális kerékvágásba.

Barát Tamás, New York

Források:

https://gis.cdc.gov/grasp/COVIDNet/COVID19_3.html

https://covid.cdc.gov/covid-data-tracker/#vaccinations

https://forward.ny.gov/

https://www.cnbc.com/2021/04/29/new-york-city-mayor-bill-de-blasio-says-the-city-will-re-open-100percent-on-july-1.html

Exit mobile version