Főoldal A világ Külföld Amerika ezer arculata: minden szeglet egy kicsit más

Amerika ezer arculata: minden szeglet egy kicsit más

Korábbi, kapcsolódó és hasonló cikkeinkben már írtunk róla, hogy Amerika sokszínű, rengeteg arculata van, és egyáltalán nem mindegy, hogy az ember melyik államban él, dolgozik, vállalkozik, mert az államok között lényegesek a különbségek: eltérő fejlettségi szinten vannak, teljesen más adottságokkal rendelkeznek, egyes helyeken sokkal több a lehetőség, egyebek.

Még az adott államon belül is nagy különbségek vannak a régiók, a városok és a települések között, de mondhatni, hogy még egy városon belül sem mindegy, hogy a város melyik szegletében él az ember. Az USA asylum kérelem esetében az államok közötti különbséget a statisztikai adatok is ékesen alátámasztják, mert a bevándorló ügyét a lakóhelyéhez tartozó Bevándorlási Hivatal, valamint Bevándorlási Bíróság dönti és bírálja el. Így a menedékkérelmet kérő bevándorlónak is van ráhatása, hogy növelje ügyének a jóváhagyási esélyét (a statisztikai adatok tükrében akár háromszorosára is) azáltal, hogy melyik államba költözik, azaz, hogy lakcíme alapján melyik körzeti Bevándorlási Hivatal, valamint Bevándorlási Bíróság dönt majd a menedékkérelem ügyben.

Persze utólag is van a bevándorlónak módosítási lehetősége, mert tegyük fel, ha eredetileg elkezdett egy menedékkérelem ügyet PA államban, aminek folytán az ügy beadásától számítva úgy 180 nap környéken megkapja az öt (5) éves munkavállalási engedélyt és SSN adószámot. Feltételezzük, hogy a bevándorló a későbbiekben úgy dönt, hogy átköltözik San Francisco környékére, és tíz (10) napon belül jelzi a címváltozást a PA-i Bevándorlási Hivatal számára, ahol a menedékkérelem ügye folyamatban van. A lakcímváltozás értelmében a menedékkérelem ügyet automatikusan transzferálják a PA-i Bevándorlási Hivataltól a San Franciscó-i Bevándorlási Hivatalhoz, és a bevándorló menedékkérelem ügyében majd San Franciscóban hoznak döntést, úgy a Bevándorlási Hivatal, mint a Bevándorlási Bíróság szintjén.

Páran későn kapcsolnak és megvárják, hogy a helyi Bevándorlási Hivatal elutasítsa a menedékkérelmüket, és majd azt követően kezdenek csak lépéseket tenni. Ha az elutasítást követően az adott menedékkérelmi ügy a Bevándorlási Bíróságra kerül, akkor a lakcímváltozással már nem jár automatikus ügytranszfer, hanem azt külön kell kérni a Bíróságtól. Ebben a stádiumban akár úgy is úgy veheti a hivatal, hogy a bevándorló ügyeskedni akar azzal, hogy átkéreti (átköltözteti) az ügyet más államba (időhúzásra játszik, kedvezőbb döntésben bízik), ami nem igazán vet jó fényt az ügyre. Tehát érdemes proaktív lenni és időben lépni, amíg az ügy folyamatban van a Bevándorlási Hivatalnál.

A lentebb olvasható információk értelmében (statisztikai adatok tükrében) teljesen érthető lesz, hogy hiába van kellő módon elkészítve és benyújtva egy adott menedékkérelmi ügy, még ha azt egy nagynevű iroda csillagaszati áron ($7-10 ezer plusz) készítette is el, meg ígérnek fűt-fát, amit a bevándorló csak hallani akar, stb., ha azt a végén, az adott államban a hivatal részéről (Bevándorlási Hivatal és Bíróság) szinte borítékolhatóan elutasítják.

Ugyanakkor a bevándorlási ügyekkel foglalkozó irodák tapasztalatai azt mutatják (utólagos megkeresés alapján), hogy sokan saját maguk vagy ismerős / barát által copy-paste módra adják be a bevándorlási (menedékkérelem) ügyüket, és sok esetben a FB közösségi csoportokban tapogatóznak vagy ismerősöktől  kérdezősködnek, hogy mit tegyenek, mit írjanak ide vagy oda, etc. Néha jó szándékból fakad vagy spórolni szeretne az egyén, etc., de kellő tapasztalat nélkül elindítani és beadni bármilyen bevándorlási ügyet hatalmas rizikó vagy garantált kudarc, mivel az adott személy nem rendelkezik kellő ismerettel és szakmai rutinnal, úgy lényegében (tudtán kívül) egy hiányos, felvizezett, szimplának mondható ügyet ad be, ami gyenge lábakon áll vagy súlytalan, aminek végkifejlete keserű pirula lesz elutasítás formájában. Sajnos ezek tények és sok ilyen esettel találkozunk utólagos megkeresés alapján. Ajánlott témakör: Miként ne rontsuk el az USA bevándorlást

Íme, a bevándorlási körzetekhez tartozó bírók névsora, valamint döntéseinek statisztikai adatai, akik a Bevándorlási Bíróságon elbírálják a menedékkérelem ügyeket: https://trac.syr.edu/immigration/reports/judgereports/.

A menedékkérelem ügyek esetében a Bevándorlási Hivataloknak általában alacsonyabb az ügyek jóváhagyási százalékaránya, mint a Bevándorlási Bíróságoknak. Valószínűleg a bevándorlási bíró empatikusabb a bevándorlók tekintetében, mert eleve egymaga dönt, nincs közvetlen ráhatás (főnök), ugyanakkor nehezen elmozdítható a bírói székből (pozíciója stabil), másrészt közvetlenül láthatja és hallhatja, hogy a bevándorlók (családok) mennyire kiszolgáltatottak. Tehát emberileg is jobban tudatában van annak, hogy a bírói minőségben hozott döntésének milyen sorsformaló súlya és szerepe van, ami kihatással lehet  a bevándorló (család) egész életére.

A 2023. évi statisztikai adatokból könnyen leszűrhető, hogy egy menedékkérő bevándorlónak melyik államban/körzetben érdemes laknia, ha növelni szeretné a pozitív döntés esélyét az ügye kapcsán.
San Francisco:  Bevándorlási Hivatal  – 52%  /  Bevándorlási Bíróság – 79%
New York:         Bevándorlási Hivatal  – 10%  /  Bevándorlási Bíróság – 83%
Chicago:           Bevándorlási Hivatal  – 32%  /  Bevándorlási Bíróság – 62%
Los Angeles:    Bevándorlási Hivatal  – 36%  /  Bevándorlási Bíróság – 55%

Kis magyarázat a fentihez – vizsgáljuk meg például a San Francisco-i esetet: vegyünk alapul száz (100) San Francisco-i menedékkérelem ügyet, ebből jóváhagynak első szinten, a Bevándorlási Hivatal döntése alapján 52 ügyet (52%), az elutasított 48 (48%) ügyet transzferálják a Bevándorlási Bírósághoz. Tehát első körben jóváhagynak 52 ügyet. A Bevándorlási Bíróságon a 48 ügynek a 79% hagyják jóvá, ami számszerűleg 37.92, tehát kerekítsük fel a számot és vegyük 38 ügynek. Tehát második körben jóváhagynak 38 ügyet. Nos, összesen 90 jóváhagyott ügy, tehát San Franciscóban az eredeti 100 menedékkérelem ügyből számszerűleg 90 ügyet hagynak jóvá.

New York és Kalifornia az a két állam, amelyek gazdaságához a bevándorlók tömeges jelenléte mondhatni szükségszerű, tehát egyáltalán nem okoz meglepetést, hogy a menedékkérelmi ügyek jóváhagyása szempontjából New York és Kalifornia szerepel az első helyen, ahol lényegében a legkedvezőbb döntéseket hozzák a bevándorlók számára. Ugyanakkor a státuszon kívüli bevándorlók is e két államban érezhetik magukat talán a legnagyobb biztonságban, mert már eleve az állami törvények is hallgatólagosan támogatják és védik őket (állami jogosítvány, lakhatás, felsőoktatási intézményekbe való beiratkozás engedélyezése

Természetesen, a menedékkérelem szempontjából bárhova költözhet és élhet az ember, de más helyeken, pl. a déli államokban általában 20-30%, míg az északi államokban úgy 40-50% jóváhagyási rátával találkozhat az ember. Különösen rosszak a menedékkérelem ügyek jóváhagyási aránya (esélye) az összes déli államban (GA, FL,NV, TX).

Ezt azért is érdemes szem előtt tartani, mert hatalmas nyomás nehezedik a Bevándorlási Hivatalra és Bíróságra, hogy a menedékkérelem ügyeket mihamarabb elbírálják, ugyanis az évek során több millió menedékkérelem halmozódott fel. Például míg 2015. évben összesen 57000 menedékkérelmet adtak be, ez a szám 2022. évben már 241280, majd a 2023. évben 456750, azaz szinte megduplázódott az előző évhez képest. A teljes 2024 adat meg nem áll rendelkezésre, de szeptemberig el összesen 419,626 menedékkérelmet adtak be.

Ugyanakkor, a bevándorlók szempontjából egyáltalán nem mindegy, hogy talán a „felsőbb utasításra” hallgató intézetek majd miképp bírálják el a menedékkérelmüket. A statisztikai adatokat nézegetve nehezen értelmezhető, hogy miként lehetséges, hogy államon belül a menedékkérelmek elbírálására hivatott  intézetek teljesen más arányban hagyják jóvá az ügyeket. Pl., New York esetében a Bevándorlási Hivatal 10% -ban hagyja jóvá a menedékkérelmi ügyeket, majd az általa 90%-ban elutasított menedékkérelmeket a másik hivatal, nevezetesen a Bevándorlási Bíróság meg 83% jóváhagyja!? Ez az államon belüli két hivatal között kirívó számarány eltérés komoly fejtörést okozhat a racionálisan gondolkodó emberek körében, ugyanakkor kellően rávilágít a menedékkérelmek elbírálásának az ambivalens folyamatára is. 

Az ellentmondásos folyamatot tovább erősíti az államok közötti statisztikai adatkülönbségek a jóváhagyott ügyek esetében (a déli államokban a menedékkérelmek jóváhagyási rátája úgy 10-30% között mozog). Továbbá, egyáltalán nem mellékes, hogy adott államon belül melyik bíró bírálja majd el a bevándorló menedékkérelmét – lásd fentebb a bírók döntéseinek statisztikai adatkülönbségeit. A fentiek értelmében tehát az adott menedékkérelmezőnek érdemes jó időben, jó helyen lenni. A jó hír az, hogy ehhez a bevándorló is hozzájárulhat, ha időben cselekszik és aktív szerepet vállal ügyének irányításában azáltal, hogy „egy megfelelő államba költözik ”, és „a lakcím alapján” ott várja meg a menedékkérelmének az elbírálását.