Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által létrehozott és koordinált Immunizációs Világhét minden évben, így idén is lehetőséget teremt arra, hogy a védőoltások megfelelő alkalmazásának ösztönzésére hívjuk fel a figyelmet. A vakcinák életkortól függetlenül számos fertőző betegség ellen nyújtanak védelmet. A WHO szerint a vakcináció egy sikeres és költséghatékony egészségügyi beavatkozás, amellyel az összes korcsoportot tekintve évente 2-3 millió haláleset előzhető meg.
Az immunizálás fiatal- és időskorban is fontos a súlyos és gyakran végzetes fertőzésekkel szemben. A vakcinákkal a legveszélyesebb gyermekbetegségek egy része, például a kanyaró, a gyermekbénulás, a diftéria, a tetanusz, a szamárköhögés, a Haemophilius influenzae B típusa és a rotavírusok ellen védekezhetünk. A pneumococcus okozta megbetegedések, amelyeket az öt évesnél fiatalabb gyermekek körében világszerte a vezető halálokok között tartunk számon, szintén megelőzhetők védőoltásokkal. A kisgyermekek, tizenévesek és a fiatal felnőttek esetében a vakcinák segíthetik a meningococcus okozta betegségek, sőt, a daganatos megbetegedések humán papillómavírus által előidézett egyes formái későbbi kialakulásának megelőzését is.
Fontos kiemelni, hogy Magyarországon az oltási rend rendkívül korszerű, amely jelenleg életkorhoz kötötten 12 fertőző betegséggel szemben biztosít térítésmentesen megelőzési lehetőséget, valamint hét betegség esetében ajánl további védőoltásokat. Az oltási rendnek, valamint az egészségügyi szakemberek, így a gyermekorvosok és a védőnői hálózat munkájának köszönhetően az átoltottság rendkívül magas, megközelíti a 100%-ot a kötelező oltások esetében.
A vakcináció nem csak gyermek- és fiatalkorban, de bizonyos krónikus betegségekben –cukorbetegség, asztma, krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) stb. – szenvedőknél, illetve idősebb felnőtteknél, akiknek immunrendszere a kor előrehaladtával gyengülhet, is jelentős szerepet játszik, például az influenza vagy – akárcsak a gyermekek esetében – a pneumococcus baktérium okozta tüdőgyulladás elkerülésében.
Mindezek mellett életkortól és egészségi állapottól függetlenül nyújtanak védelmet egyes védőoltások, például a kullancs terjesztette agyvelő- és agyhártyagyulladás ellen.
A fertőző betegségek lefolyása hosszú és igen költséges lehet, mivel a gyógyulás – még megfelelő kezelés esetén is – heteket vagy akár hónapokat is igénybe vehet. A megbetegedett emberek tartósan, míg őket ápoló családtagjaik időszakosan kiesnek a munkából, így a kezelési ráfordítások mellett egyéb járulékos – például a jövedelem- és a munkaidő-kiesésből adódó – költségek is megterhelik a családi költségvetést és az államkasszát. A vakcinációval azonban jelentősen csökkenthetők a különféle betegségek következtében jelentkező kiadások is.