Főoldal Életmód Egészség A férfiegészség hónapja: figyelem az egészségre és érzelmekre

A férfiegészség hónapja: figyelem az egészségre és érzelmekre

November világszerte a férfiegészség hónapja, amikor a férfiakat érintő egészségügyi kihívások és megelőzési lehetőségek kerülnek a középpontba. A kampány célja, hogy felhívja a figyelmet az egészségtudatos életmód és az időben történő orvosi szűrések fontosságára, különös tekintettel azokra a betegségekre, amelyek kifejezetten a férfiakat érintik. Az általános testi egészség mellett azonban a lelki egészség is egyre fontosabb szerepet kap, bár sokan még mindig férfiatlan dolognak tartják, hogy pszichológushoz forduljanak problémáikkal.

„A férfi erős, a férfi nem sír” – egy mélyen gyökerező sztereotípia

Pollák Éva, a Mindwell Pszichológiai Központ szakmai vezetője szerint a férfiak érzelmi kifejezését és segítségkérését gátló sztereotípia még mindig erős a társadalomban. „A „férfi erős, a férfi nem sír” elvárás évszázadok óta része a férfiak életének, így sok férfi úgy érzi, hogy problémáival egyedül kell megbirkóznia. Bár a mentális egészség fontosságáról manapság sokat hallani, ez a sztereotípia még mindig tartja magát, világszerte és itthon egyaránt” – magyarázza Pollák Éva.

A sebezhetőség kutatója, Brené Brown is alátámasztja ezt, amikor hangsúlyozza, hogy a sebezhetőség nem gyengeség, hanem a bátorság mércéje. A segítségkérés, érzelmek kifejezése nem gyengíti, hanem éppen hogy megerősíti a férfiakat, hiszen hozzájárul mentális egészségük fenntartásához.

Az apaság érzelmi kihívásai

A férfiak életében az apaság szintén jelentős érzelmi megpróbáltatásokat hoz, különösen a gyermek születése utáni időszakban. Pollák Éva szerint ilyenkor a párkapcsolat dinamikája átalakul, ami gyakran vezet érzelmi távolsághoz, feszültséghez vagy frusztrációhoz. „Az édesapa sokszor háttérbe szorulónak érezheti magát, mivel a figyelem a gyermekre irányul, és a párkapcsolati intimitás is átalakul. Az érzelmi fókuszú terápia segíthet a pároknak újraközelíteni egymást ebben az időszakban, ami különösen fontos a párkapcsolat és az apai szerep kialakításában.”

A pszichológus hangsúlyozza, hogy a jó kommunikáció elengedhetetlen. Fontos, hogy a férfiak képesek legyenek megfogalmazni saját igényeiket, miközben partnerük igényeire is nyitottak maradnak. Ez a kölcsönös érzelmi válaszkészség segíthet újra szoros, támogató kapcsolatot építeni, amely mind a párkapcsolat, mind az apaság megerősítéséhez elengedhetetlen.

Különböző kihívások az apaság során

Az apaság különböző szakaszai eltérő kihívásokat tartogathatnak. Míg egyes apák a kisgyermekkor időszakát élik meg nehéznek, mások számára a kamaszkor hozza el a legnagyobb érzelmi próbatételt, amikor a gyermek érzelmileg távolságtartóbbá válik. „Az apák számára különösen fontos, hogy megtalálják saját szerepüket, akár a kisgyermekkorban, amikor úgy érzik, kevesebb rájuk a szükség, akár később, amikor a kamasz gyerekek egyre inkább önállóságra törekszenek” – teszi hozzá a pszichológus.

A férfiak egészsége és jóléte mindenki ügye

A férfiegészség hónapja nemcsak a testi, hanem a lelki egészség fontosságát is hangsúlyozza. Az időben elvégzett szűrővizsgálatok, az egészségtudatos életmód és a mentális egészség ápolása hosszú távon meghatározó lehet a férfiak életében. Az érzelmek kifejezése és a segítségkérés nem férfiatlanság, hanem az egészséges és boldog élet alapfeltételei.